סוף שבוע של תקריות אנטישמיות בארצות הברית: בשיקאגו תועד אתמול (שבת) אלמוני, כשהוא משחית את אחד מבתי הכנסת הוותיקים בעיר. הוא השאיר במקום מדבקות עם צלבי קרס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון המתעד את האירוע נראה הגבר עם מסכה על פניו יוצא מתוך רכב מסחרי, ניגש לבית הכנסת ומנפץ את שמשת החלון. לאחר מכן הוא נראה נמלט מהמקום. במשטרת שיקאגו פרסמו את התיעוד של התקרית, ובנושא נפתחה חקירה, אך לא בוצעו כל מעצרים.

בית כנסת בשיקאגו הושחת (צילום: CNN)
החלונות המנופצים של בית הכנסת בשיקאגו | צילום: CNN

בתקרית אחרת רוססו הלילה כתובות אנטישמיות על קיר הרכבת התחתית בניו יורק. "מקומם של יהודים הוא בתנור", נכתב על אחד הקירות. אחד הנוסעים תיאר בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו את המקרה הקשה. "עליתי על הרכבת התחתית הלילה במנהטן ומצאתי צלבי קרס על כל פרסומת וכל חלון", סיפר הנוסע, גרגורי לוקאס. "היה שקט ברכבת וכולם בהו זה בזה בתחושה לא נעימה, בלי לדעת מה לעשות".

נוסעים מנקים את צלבי הקרס (צילום: מתוך: Yesiva world news)
ניו יורק מנקים כתובות שנאה בתחתית | צילום: מתוך: Yesiva world news

בשלב מסוים, סיפר לוקאס, אחד הנוסעים קם ממקומו ואמר "אנחנו צריכים אלכוהול". הוא מצא מגבון והתחיל לעבוד - לנקות את הקירות מהכתובות. "מעולם לא ראיתי כל כך הרבה אנשים שמחפשים בתיקים שלהם ובכיסים שלהם אחר מגבונים", כתב עוד לוקאס. "בשתי דקות, כל הסמלים הנאצים נעלמו".

צלב קרס ברכבת התחתית בניו יורק, השנה (צילום: מתוך: Yesiva world news)
ניו יורק מנקים כתובות שנאה בתחתית | צילום: מתוך: Yesiva world news

מיד אחרי מבצע הניקיון, הנוסעים כבר הרגישו קרובים יותר והחלו להחליף דעות. "אני מניח שזו אמריקה של טראמפ", אמר אחד הנוסעים, ואחר ענה לו: "לא זו לא, לא הלילה ולא אף פעם, לא כל עוד לתושבי ניו יורק העקשנים יש מה להגיד בנושא".

"אני חושב שזו תוצאה של הבחירות", אמר גרגורי, תושב ניו יורק שתיעד את הנזק ברכבת התחתית, בריאיון בלעדי לחדשות 2 Online. "מי שכתב את המסרים האלה החזיק בוודאי בדעות אנטישמיות במשך שנים רבות, אבל האווירה הפוליטית הנוכחית מעודדת אנשים לחלוק את הדעות הללו בפומבי. בסוף הטוב ניצח את הרע, הנוסע שמחק את הכתובות הראה שהשנאה לא תנצח".

בכנס של ארגונים יהודיים באירופה (EJA) שנערך בשבוע שעבר בבריסל בבלגיה בנושא האנטישמיות, אמרה היועצת לנושאי דת ואנטישמיות של מחלקת המדינה האמריקנית הולי האפנגל כי "היום לאנטישמיות יש פנים וצורות רבות, בימין ובשמאל הקיצוני". היא הזכירה שבנובמבר האחרון ארגון ה-FBI פרסם דוח של פשעי שנאה שבו נטען ש-53.3% מפשעי השנאה בשנים האחרונות מכוונים נגד יהודים, שמהווים פחות מ-2% מהאוכלוסייה האמריקנית.