שיעורי שחיה בשוויץ - לכולם (צילום: רויטרס)
שיעורי שחיה בשוויץ - לכולם | צילום: רויטרס

המתח הדתי באירופה הגיע גם לשוויץ, שם נענה היום (שלישי) בית המשפט לבקשת הרשויות לערב את האוכלוסייה המוסלמית באוכלוסייה הקיימת - ולחייב את בנות הקהילה המוסלמית להשתתף בשיעורי שחיה מעורבים לבנים ולבנות. המקרה הובא לבית המשפט האירופי לזכויות אדם (ECHR) על ידי שני אזרחים שוויצריים ממוצא טורקי, שסירבו לשלוח את בנותיהן בגיל העשרה לשיעורי השחייה המעורבים - שהם במסגרת לימודי חובה בשוויץ

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הדיונים, הזכיר בית המשפט את העובדה שבאמנה האירופית נכתב שאסור להפר את חופש הדת, אבל טען שמהלך שכזה לא נחשב להפרה. בית המשפט קיבל את הטענה של הרשויות בשוויץ שהמהלך יתרום לשילוב המוצלח של הילדים בחברה - ומעתה יחוייבו הורים מוסלמים לשלוח את ילדיהם לשיעורי שחייה מעורבים.

פקידי החינוך השוויצי טענו בבית המשפט כי ניתן לתת פטור משיעורים אלו רק עבור בנות שהגיעו לגיל ההתבגרות והבנות שבהן דובר, עדיין לא הגיעו לגיל המתאים לפטור . בשנת 2010, לאחר סכסוך ממושך מאוד, נצטוו ההורים לשלם קנס של כמעט 1,300 אירו כי "הפרו את חובת ההורים שלהם".

השתתפות הילדים בפעילות למען אינטגרציה גוברת על משאלת ההורים

ההורים טענו כי כפיה של שיעורי השחייה היא הפרה של סעיף 9 באמנה האירופית לזכויות אדם, שקוראת לזכות לחופש המחשבה, המצפון והדת. בהצהרה של בית הדין היום נטען שהסירוב לפטור את הבנות נועדה "להגן על תלמידים זרים מכל צורה של הדרה חברתית".

על פי הטענה - הרשויות בשוויץ רשאיות לעצב את מערכת החינוך "בהתאם לצרכים והמסורת השוויצרית". בתי ספר, נטען, ממלא תפקיד חשוב בהשתלבות חברתית, ופטור שיעורים מסוימים "מוצדקים רק בנסיבות חריגות מאוד".

"בהתאם לכך, השתתפות הילדים התכנית חינוך מלאה מקלה על הצלחת האינטגרציה החברתית שלהם על פי התרבות והנורמות המקומיות וגוברת על משאלות להורים לפטור את ילדיהם משיעורי שחייה מעורבים", נכתב בהחלטת בית המשפט.