טראמפ. "לא נשכח" (צילום: רויטרס, חדשות)
"שילם יותר ממה שמחייב החוק" | צילום: רויטרס, חדשות

הבית הלבן חשף הלילה (בין שלישי לרביעי) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הרוויח בשנת 2005 יותר מ-150 מיליון דולר, מהם שילם 38 מיליון דולר מסים. הגילוי הגיע לאחר שכתבת MSNBC הודיעה כי בידה הנתונים וכי בכוונתה לפרסמם - והמסמכים נחשפו דקות לפני השידור.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"38 מיליון הדולר מצטרפים למיליונים נוספים ששילם למשכורות ומס עקיף", נטען בהצהרה הרשמית. "דונלד טראמפ, כמי שעמד בראש 'ארגון טראמפ' שילם יותר מסים ממה שצריך על פי חוק", הוסיפו.

הצהרה זו הגיעה כאמור רק לאחר שכתבת רשת MSNBC רייצ'ל מדאו צייצה בטוויטר כי תפרסם בתכניתה את הפרטים. "אתה יודע שמישהו נואש לרייטינג כשהוא מוכן להפר את החוק בשביל לקדם סיפור על שני מסמכים של החזרי מס מלפני יותר מעשור", אמר בכיר המקורב לטראמפ, בתגובה לציוץ של מדאו.

במהלך התכנית מדאו ארחה את הכתב דייויד קיי ג'ונסטון, ממנו קיבלה את המסמכים, הוא סיפר כי הם הגיעו אליו במייל. הבית הלבן מצידו לא הראה כל מסמך שמגבה את המספרים עליהם הצהיר. המסמכים שחשפה מדאו בתכנית עלו בקנה אחד עם ההצהרה הרשמית של הבית הלבן.

קליאן קונווי. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרסום - בניגוד להצהרת היועצת קונווי | צילום: רויטרס, חדשות

באופן מסורתי מועמדים לנשיאות בארצות הברית מפרסמים את החזרי המס שלהם, אמנם טראמפ עד כה סרב לעשות כן. תירוצו להתנהלות החריגה הייתה כי הוא נמצא בעיצומה של "ביקורת ספרי חשבונות".

במהלך קמפיין הבחירות רמזו במפלגה הדמוקרטית כי הוא מנסה להסתיר את העובדה ששילם מעט מדי מס, או שלא שילם כלל. השערות אחרות היו כי הוא מנסה להסתיר את העובדה שהרוויח פחות ממה שאמר או שלא העביר מספיק כספים לתרומה.

בינואר, יועצתו של טראמפ קליאן קונוואי אמרה כי הבית הלבן לא יפרסם את המסמכים. טראמפ עצמו אמר כי המסים ששילם אינם מעניינו של הציבור. "היחידים שמתעניינים בהחזרי המס שלי הם הכתבים", אמר במהלך מסיבת עיתונאים.