הזוהר הצפוני
הזוהר הצפוני | צילום:

בתקופה האחרונה מתמודדים שוטרי התנועה באיסלנד עם תופעה משונה ביותר: על פי הדיווחים בתקשורת, נאלצו השוטרים בדרום איסלנד לעצור פעמיים בשבוע האחרון נהגים שנהגו בחוסר זהירות. בתחילה חשבו השוטרים כי מדובר בנהגים שיכורים, אך הופתעו לגלות כי בשני המקרים היו התיירים פיכחים לחלוטין, ונהיגתם הושפעה מכך שפשוט בהו בשמיים - מהופנטים מהזוהר הצפוני שמעליהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השוטרים זיהו את הבעיה לראשונה השבוע, כשהבחינו בכביש המוביל לנמל התעופה של רקייאוויק הבירה במכונית שנעה בין המסלולים. לשוטרים שעצרו אותו אמר הנהג כי "ראיתי את הזוהר הצפוני ולא הצלחתי למנוע מעצמי לבהות בשמיים". בהצהרת השוטרים נכתב "ביקשנו מהנהג לעצור בצד, במידה והוא רוצה להמשיך ולבהות בשמיים".

הזוהר הצפוני (צילום: ניוז קום)
הזוהר הצפוני | צילום: ניוז קוםהאיסלנדים נוטים להתלונן על התנהגות התיירים באי, במיוחד על נהיגתם. כך למשל ב-2015 עלו תלונות על תיירים שמפריעים לתנועה בכבישי האי. "הם פשוט עוצרים את הרכבים שלהם באמצע הכביש כדי לצלם כבשים או סוסים, או כל מה שתופס את תשומת הלב שלהם", נכתב אז בעיתון האיסלנדי. הפעם, פרסם העיתון את התופעה תחת הכותרת: "זהירות - נהיגה מסוכנת תחת הזוהר הצפוני".

הזוהר הצפוני היא התופעה שמתרחשת כאשר חלקיקים שעוברים בשדה המגנטי של כדור הארץ מתנגשים במולקולות. הם יוצרים מופע אורות בצבעים בשמים שנקרא "אורורה בוראליס". גם בקוטב הדרומי מתרחשת תופעה מקבילה.