"לא לשכור את שירותיו של כהן" (צילום: רויטרס, חדשות)
"האויבים של הציבור האמריקני" | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החריף הלילה (שבת) את המתקפה בה החל עוד מימי מערכת הבחירות נגד אמצעי התקשורת האמריקנים. הנשיא חזר על האשמותיו בחשבון הטוויטר שלו נגד הניו יורק טיימס, NBC, ABC, CBS, ו-CNN בהפצת "פייק ניוז" (חדשות מזויפות). "הם לא האויבים שלי, הם האויבים של הציבור האמריקני", כתב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ נוהג למתוח ביקורת מעת לעת נגד הסיקור התקשורתי שלו, בין היתר כשתקף עיתונאים שהפנו אליו שאלות. לאחרונה התלונן כי מידע שמופץ אודותיו הוא בגדר "חדשות מזויפות", אולם בארצות הברית יש מי שרואים בעובדה שכינה את התקשורת "אויבת הציבור" כעליית מדרגה.

זאת ועוד, הנשיא האמריקני ערך פעמיים את המסר שהפיץ. הציוץ הראשון, שנמחק תוך זמן קצר, כלל תיוגים של הטיימס, CNN ו-NBC, והסתיים במילה "חולני!". בגרסה המשופצת נוספו ABC ו-CBS לרשימה השחורה, ואילו המילה "חולני!" הוסרה.

מסיבת העיתונאים שהתקיימה ביום חמישי (צילום: חדשות 2)
מסיבת העיתונאים שהתקיימה ביום חמישי | צילום: חדשות 2

במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן ביום חמישי, הזכיר טראמפ את צמד המילים "פייק ניוז" שבע פעמים. "רבים מגופי התקשורת בוושינגטון מדווחים לא עבור הציבור, אלא עבור אינטרסים צרים ועבור מי שמרוויח מאותה מערכת מאוד מאוד מקולקלת", אמר בתחילת מסיבת העיתונאים. "התקשורת הפכה לכל-כך לא ישרה, שאם לא נדבר על כך, אנו עושים שירות גרוע ביותר לציבור האמריקני", הוסיף.

"שאלה דוחה ומעליבה"

בתקשורת האמריקנית הגדירו את אותה מסיבת עיתונאים כמופע שתכליתו דה-לגיטימציה לתקשורת. כשנשאל בנוגע לעובדות לא נכונות עליהן הצהיר כמו למשל זכייתו במספר אלקטורים גבוה יותר מאובמה, טראמפ השיב: "זה המידע שמסרו לי". לאחר מכן ניסה להבהיר כי התכוון לניצחון הרפובליקני הגדול ביותר מאז רייגן, וגם כשהעיתונאי אמר לו שהפרט לא נכון הוא השיב: "זה המידע שיש לי". 

במסיבת העיתונאים אמר טראמפ הדיווחים על קשרי הממשל שלו עם רוסיה הם "שקריים" וגם הגן על יועצו מייקל פלין שהתפטר: "הוא רק עשה את העבודה שלו". השיא הגיע  כשעיתונאי יהודי ניסה לשאול את טראמפ על ריבוי המקרים האנטישמיים במדינה, קטע הנשיא את דבריו ואמר: "אני האדם הכי פחות אנטישמי שראיתם בעולם. אני שונא את ההאשמות האלה כלפיי".

הכתב ג'ייק טורקס מ"אמי מגזין" שאל את הנשיא על איומי הפצצות וריבוי המקרים האנטישמיים - שאלה שזכתה לכינוי "לא הוגנת" מצד הנשיא. בתשובה טראמפ כינה את ראש ממשלת ישראל "בתניהו" ואמר: "שמעתם את ראש הממשלה ומה שאמר עליי, הוא מכיר אותי זמן רב. אתם צריכים לשמוע את זה ולא לשאול כאלה שאלות. אני האדם הכי פחות גזעני, זו שאלה דוחה ומעליבה" - והורה לכתב לשבת וסירב לאפשר לו לשאול שאלה נוספת.