שלושה ימים לאחר שדווח על מצבה הקשה, המטיילת הישראלית זהר כץ ממשיכה להיאבק בחיידק שתקף את גופה. היא מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים בלימה, בירת פרו, כשבני משפחתה תומכים בה ומלווים את התהליך הרפואי. הרופאים נמצאים במרוץ נגד הזמן עד להגעתם של אנשי מד"א עם מנות הדם להן היא זקוקה: "אנחנו מחזקים ומרימים אחד את השני ותומכים בה", אמר אביה בוקי כץ לחדשות 2 Online.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זהר נחשפה למשהו שתוקף את מחזור הדם שלה", אמר. "זה פוגע בכדוריות האדומות ובהרכב הדם שלה. היא מקבלת פה טיפול של החלפת דם, כמו בדיאליזה. מוציאים את הדם הפגוע ומכניסים דם חדש לגופה, ולכן היא זקוקה בממוצע ל-11 מנות דם ליום. זה תהליך שלוקח זמן, הוא קשה, מסוכן וחודרני".

זהר ואחותה בבית החולים (צילום: באדיבות המשפחה)
זהר ואחותה בבית החולים | צילום: באדיבות המשפחה

"מקווים שנוכל לנשק אותה בקרוב"

בני המשפחה עוקבים בדריכות אחר מצבה של זהר, למרות שהרופאים לא מאפשרים להם לראותה בשל מצבה. "אנחנו מנסים לעבור את זה ביחד", סיפר האב.

"אנחנו מחזקים ומרימים אחד את השני וכמובן את זוהר, ומנסים לתמוך בה. המצב הוא קריטי אבל אנחנו מקווים שהוא יציב. היא צריכה לעבור בקרוב סינון נוסף של מערכת הדם, ואני מקווה שלאחר מכן נוכל לראות אותה ולנשק אותה. היא פשוט מדהימה, מעבירה לנו תעצומות נפש אדירות ואנחנו מקווים שנחזור הביתה איתה בריאים".

"אנחנו עדיין זקוקים בדחיפות לתרומות דם", הוסיף. "אני מקווה מאוד שיימצא פתרון לסוגייה הזו ונקבל כמות גדולה של מנות שיאפשרו להשלים את התהליך בצורה הטובה ביותר".

ההכנות להטסת מנות הדם. מד"א (צילום: דוברות מדא)
ההכנות להטסת מנות הדם. מד"א | צילום: דוברות מדא

"מייחלים לשובה של זהר"

לפנות בוקר המריא רופא המטלוג בכיר ממד"א עם מנות ומרכיבי דם לפרו, בכדי לספק לזהר את מנות הדם הדרושות. אנשי מד"א פעלו אתמול בתיאום עם משרד החוץ ובסיוע מלא של חברת הביטוח 'מגדל' על מנת להטיס מנות ומרכיבי דם ללימה. לאחר שהתקבל אישור מחברת התעופה, ההמטולוג, ד"ר אשר מוזר, יצא מנתב"ג לפרו על מנת להביא את מנות הפלזמה לאחר ששירותי הדם של מד"א ארזו באריזות מיוחדות עשרות מנות לטיפול.

בשלב זה, משפחתה של זהר ממתינה לאישור משרד הבריאות הפרואני ושל בית החולים בלימה בו היא מאושפזת להכניס את מנות ומרכיבי הדם לבית החולים. אנשי מד"א מקשרים בין בני המשפחה, שגריר ישראל בפרו ונציגיו, ופרופ' אילת שנער, סמנכ"לית שרותי הדם של מד"א על מנת להשיג את האישורים הנדרשים. 

"יש לנו מספיק מנות דם מהסוג הנדרש", אמרה פרופ' שנער. "אנו נערכים למצב שאם יהיה צורך ויכולת לשלוח מנות נוספות נוכל לשלוח אותם ממלאי הפלזמה הקפואה שלנו כדי לטפל בזהר. אנחנו כולנו מאחלים לה הרבה בריאות ומייחלים לשובה ארצה בריאה ושלמה".

בוקי כץ, אביה של זהר
בוקי כץ, אביה של זהר | צילום:

מנות הפלזמה נארזו בצורה מיוחדת והוקפאו לטמפרטורה של 80- מעלות שמאפשרת שמירה בטמפרטורה מתאימה בטיסה ומבטיחה שיגיעו באיכות הטובה ביותר לטיפול בחולה. "אנחנו מנהלים מבצע מורכב ומתאמים את משלוח מנות ומרכיבי הדם יחד על מנת לתת לזהר את הטיפול הרפואי המיטבי ולהחזירה בהקדם האפשרי להמשך טיפול רפואי בארץ", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. "מדובר בנוהל לא פשוט הדורש אישורים רבים, וברגע שיתקבל האור הירוק מפרו אנחנו ערוכים לצאת לדרך".