קוריאה הצפונית שיגרה לפנות בוקר (ראשון) טיל בליסטי למרחק של 500 ק"מ, כך נמסר מצבא קוריאה הדרומית. הטיל נפל בין חצי האי הקוריאני לבין המים הטריטוריאליים של יפן. הבית הלבן אישר את הדיווח ואמר כי טראמפ עודכן ותודרך בנושא וכי לא מדובר בטיל בין-יבשתי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפנטגון אישרו כי זיהו את השיגור של הטיל שמיועד לטווחים בינוניים והודיעו כי בשום רגע נתון לא נשקפה סכנה לארה"ב."כוחותינו ישארו דרוכים להתמודד עם הפרובוקציות של קוריאה הצפונית", נמסר בהודעה. "אנחנו מחוייבים לשיתוף פעולה עם בנות בריתנו מיפן וקוריאה הדרומית לשמירה על הביטחון".

ראש המטות המשולבים בקוריאה הדרומית הסביר כי הטיל שוגר מהאזור המערבי שבו ביצעה בעבר קוריאה הצפונית ניסוי בטיל הבליסטי לטווח הבינוני "מוסודאן", ואמר כי מדובר ב"הפגנת עוצמה מול המדיניות הנוקשה של טראמפ". לדברי אנליסט במכון לחקר המזרח הרחוק בסיאול, השיגור הלילה עשוי להיות ניסיון נוסף לבדיקת שיגור טילים שיכולים לפגוע בארה"ב.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ממשל טראמפ ילחץ על סין לפעול לריסון הצעדים של קוריאה הצפונית ופועל למציאת תגובה הולמת לשיגור הטיל תוך הימנעות מהסלמה. היועץ האמריקני לביטחון לאומי שוחח עם מקבילו בקוריאה הדרומית והשניים החליטו לבדוק את כל האפשרויות שיוכלו להגביל את ניסויי הטילים. במקביל, בקוריאה הדרומית גינו את האירוע בחריפות והודיעו על ישיבה מיוחדת של אנשי הביטחון הלאומי במדינה בשעות הבוקר. שר החוץ אף אמר כי "מדובר בפרובוקציה שמעידה על חוסר ההיגיון והאובססיה של קים ג'ונג-און בפיתוח גרעיני".

משלחת צפון קוריאנית תשתתף באולימפיאדה? (צילום: רויטרס)
מצעד צבאי בקוריאה הצפונית | צילום: רויטרס

בנאומו לרגל השנה החדשה, הכריז מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און כי ארצו עומדת לקראת מבחן של שיגור טיל בליסטי בין-יבשתי. כלי התקשורת במדינה דיווחו מאוחר יותר כי שיגור שכזה יכול להתקיים בכל עת.

החל מהשנה שעברה, קוריאה הצפונית הגבירה את קצב ניסויי הטילים שלה בצורה חסרת תקדים ומאז תחילתה ערכה שני ניסויים גרעיניים ומספר ניסויי טילים. לפי מומחים רבים, המדינה עברה כברת דרך משמעותית מבחינת יכולותיה הצבאיות.