חואן תומפסון בן ה-31 נעצר במיזורי בחשד כי הוא העומד מאחורי השיחות המדווחות על פצצות במשרדי הליגה נגד השמצה כמו גם בשמונה מרכזים יהודיים נוספים ברחבי ארצות הברית. האיום על הליגה נגד השמצה התקבל ב-22 בפברואר, אולם נקבע כי הוא אינו אמין והמשרדים לא פונו - אולם המרכזים היהודיים פונו מיושביהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באחד המקרים תומפסון התקשר לבית ספר יהודי במישיגן, וסיפר כי הטמין במקום שתי פצצות. הוא הוסיף כי הוא "מצפה לניוטון היהודית" - התייחסות לטבח בעיירה ניוטון שבקונטיקט, בו אדם ירה למוות ב-20 תלמידים ושישה עובדים בבית ספר מקומי .

שוטרים פדרליים עצרו את תומפסון, וחוקרים מנסים לקבוע את תפקידו בשלל האיומים הנוספים שאירעו כלפי עשרות מרכזים יהודיים מאז חודש ינואר האחרון. בהמשך הוא יובא לדיון בפני שופט במנהטן, שם שוכנים משרדי הליגה נגד השמצה.

תוך חודשיים: איומים ביותר מ-100 מרכזים

מאז ינואר האחרון התקבלו איומי שווא ביותר ממאה מרכזים יהודיים ברחבי ארצות הברית, כשבעקבותיהם נאלצו הרשויות לפנות אותם מכלל יושביהם. בנוסף, שלושה בתי קברות יהודיים הושחתו בשבועיים האחרונים: ברוצ'סטר שבניו יורק, בפילדלפיה ובמיזורי עצמה. הרשויות הדגישו כי מוקדם לקבוע האם מדובר בפשעי שנאה אנטישמיים או בוונדליזם שגרתי.

'רוסיה-גייט': נתוני טוויטר נחשפו (צילום: רויטרס)
טראמפ. טרם גינה באופן ברור | צילום: רויטרס

בעבר התבטאה הליגה נגד השמצה נגד גל האירועים והפצירה בפוליטיקאים לצאת בבירור נגד גילויי אנטישמיות. כזכור, כשהנשיא טראמפ נשאל שאלה בנושא זמן קצר לאחר פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו, הוא כינה את השאלה "לא הוגנת", את העיתונאי ששאל אותו את השאלה בנושא "שקרן" ואז הכריז על עצמו כאדם "הכי פחות אנטישמי בעולם".

הנשיא טראמפ אמר בשבוע שעבר כי "אנטישמיות היא נוראית והיא הולכת להיפסק והיא חייבת להיפסק", אולם מאז לא התייחס לאירועים ואף לא גינה אף אירוע ספציפי. יתרה על כן, התובע הכללי של מדינת פנסילבניה אמר לכתבים כי הנשיא אמר במפגש עם תובעים כלליים כי ייתכן והאירועים הללו נועדו "לגרום למישהו להיראות רע" - עדות לכך שהנשיא מאמין לתיאוריות קונספירציה סביב האירועים האחרונים.