בלומברג, באפט, צוקרברג, גייטס ועוד (צילום: Sky News)
בלומברג, באפט, צוקרברג, גייטס ועוד | צילום: Sky News

חוסר השוויון היום בעולם קיצוני מאי פעם. עד כמה קיצוני? קבוצה קטנטנה של אנשים מחזיקה בהון ששווה לזה בו מחזיקה מחצית מהעולם - כך פורסם היום (שני) לקראת פתיחת הפורום הכלכלי העולמי מחר בדאבוס שווייץ. הנתון הדרמטי הוא למעשה הכרזה או קריאה לפעולה לקראת כינוס הוועידה, בה ישתתפו מנהיגים מכל העולם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי מחקר שנערך על ידי ארגון הסיוע הבינלאומי "אוקספאם" (Oxfam), שמונה מיליארדרים ובראשם ביל גייטס (הון של 75 מיליארד דולר) מחזיקים בהון שווה לזה בו מחזיקים מחצית מתושבי הכדור שלנו - 3.6 מיליארד האנשים העניים בעולם. ההבדלים בין עשירים לעניים הולך ומחמיר על פי הדוח המטריד.

עוד ברשימה: מומחה ההשקעות וורן באפט (60.8 מיליארד דולר), שדואג לתרום מיליארדים לצדקה, מרק צוקרברג (44.6 מיליארד דולר), ראש עיריית ניו יורק בלומברג (40 מיליארד דולרים) בעלי אמזון ג'ף בזוס (45.2 מיליארד דולר), קרלוס סלים (50 מיליארד דולר), לארי אליסון (43.6 מיליארד) ואמנסיו אורטגה (67 מיליארד דולר).

המדינות בהן חיים הכי הרבה עניים, לפי הדוח, הם הודו וסין. על פי החישוב של "אוקספאם", מנכ"ל בכיר ממוצע מרוויח היום פי 129 מהעובד הממוצע - או מעשרות אלפי עובדים במפעלים המיוזעים של בנגלדש.

מי ברשימת העושר המוגזם? (צילום: רויטרס)
הפערים רק גדלים | צילום: רויטרס

"אחד מכל תשעה הולך לישון רעב"

בארגון הסיוע מוחים על כך שהפער בין העשירים לעניים גדל מאוד בשנה האחרונה והמחקר הזה הוא קריאת השכמה קולנית למנהיגי העולם שיתכנסו בשמורת הסקי היוקרתית השוויצרית. בארגון קוראים להם לנקוט בפעולות של ממש לצמצום הפערים ולא להסתפק רק בשיחות וצקצוקי לשון. עוד אומרים ב"אוקספאם" כי לא ייתכן שאחד מכל תשעה אנשים בעולם סובל ממחסור במזון.

"אוקספאם קוראת למנהיגי העולם לשפר את שיתוף הפעולה ביניהם, להקל בתיאום על תושבי העולם, ללחוץ על החברות הבינלאומיות להקל על העובדים, לשלם יותר ולהפחית במיסים", הוסיפו החוקרים שחיברו את הדוח. "יש להעניק יותר לעובדים ופחות למחזיקי המניות והמשקיעים - לגרום לחלוקה צודקת יותר של המשאבים, להזרים יותר כספים מהמגזר הפרטי לגופי רפואה ציבוריים, לחינוך, ליצירת עוד מקומות עבודה ויצירת הזדמנויות לנשים". 

מרק גולדרינג, מנכ"ל "אוקספאם" בבריטניה, אמר כי "השנה זה ברור חד ומזעזע מתמיד, זה יותר מגרוטסקי שקבוצה אחת של אנשים שיכולה בקלות להיכנס לעגלת גולף מחזיקה ביותר הון מהחצי העני של האנושות. בעוד אחד מכל תשעה הולך לישון רעב הלילה, לקבוצה קטנה של מיליארדרים יש כל כך הרבה הון - הם צריכים כמה תקופות חיים כדי לבזבז את זה".