טראמפ. ההודאה תסבך אותו? (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

יממה לאחר שהאשים הנשיא טראמפ את אנשי קהילת המודיעין בהדלפת מידע לתקשורת, מתברר כעת שמשבר האמון בין הצדדים חזק אף יותר. גורמים במודיעין האמריקני דיווחו היום (חמישי) כי ה-CIA מסתיר בכוונה מידע רגיש מהנשיא, מחשש שהמידע ידלוף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי הגורם, ההחלטה למנוע מידע מהנשיא טראמפ מתבססת על חוסר האמון העמוק שהתפתח בין קהילת המודיעין לטראמפ, בין היתר בשל הקשרים שניהל צוותו עם הממשל הרוסי.

על פי הדיווח, בחלק מהמקרים בחרו אנשי המודיעין שלא לפרט בפני הנשיא מהו מקורו של מידע מסוים או מה השיטה בה השתמשו על מנת להשיג את המידע. השיטות שבחר ה-CIA להסתיר כוללות בתוכן שיטות ריגול אחר מדינות זרות.

רויטרס (צילום: רויטרס, חדשות)
צריך להיות מודאג? טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"בעבר כבר היו מקרים בהם בחרו אנשי המודיעין שלא לשתף את הנשיא או את חברי הקונגרס בחלקים מפעילותם", אמרו הגורמים. "אך במקרים אלו לא מדובר היה בהטלת ספק באמינותו של הנשיא". למרות הדברים, הבהירו הגורמים כי לא ידוע להם על מקרים בהם נמנע מהנשיא מידע על איומים ביטחוניים רציניים. "אין לנו שום סיבה להאמין שזהו תיאור מדוייק של מה שקורה", אמר בכיר בבית הלבן בתגובה לדיווחים.

הדיווחים מגיעים יממה לאחר הדיווח של רשת CNN כי מלבד היועץ לביטחון לאומי שהתפטר, מספר יועצים בכירים נוספים ומקורבים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היו בקשר עם אישים רוסים המוכרים לרשויות המודיעין במהלך קמפיין הבחירות. ברשת החדשות הסתמכו על עדויותיהם של מספר אנשי מודיעין, אכיפת חוק וממשל בעבר ובהווה.

לשעבר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ מייקל (צילום: רויטרס, חדשות)
נאלץ להתפטר. פלין | צילום: רויטרס, חדשות

על פי המידע שהגיע לרשת החדשות גם טראמפ וגם הנשיא לשעבר אובמה תודרכו לגבי ההתקשרויות הענפות בין היועצים הבכירים לגורמים הרוסים בזמן תדריך מודיעין משותף לאחר הבחירות. בין הבכירים עליהם מדווחים ברשת CNN גם היועץ לאומי לביטחון לשעבר מייקל פלין, שהתפטר בעקבות גילויים על קשריו עם הרוסים ויועצו הבכיר פול מנפורט.