טראמפ, ארכיון (צילום: רויטרס)
טראמפ בלכשתו חותם על צו נשיאותי | צילום: רויטרס

בית המשפט הפדרלי במדינת וושינגטון שבארה"ב השהה לפנות בוקר (שבת) באופן זמני את צו ההגירה של הנשיא דונלד טראמפ, האוסר על כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות לארה"ב. צו המניעה שהוציא השופט להחלטת טראמפ מהשבוע שעבר הוא הנרחב ביותר שניתן עד כה והוא יחול בכל המדינות בארה"ב. עם זאת, ממשל טראמפ יכול לערער על ההחלטה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופט ג'יימס רוברט מבית המשפט הפדרלי בסיאטל דחה את העמדה של ממשל טראמפ לפיה המדינות שעתרו, וושינגטון ומינסוטה, לא רשאיות לעשות זאת, וכתב בהחלטתו כי הצו גורם ל"פגיעה מידית ובלתי הפיכה".

"ההחלטה מבטלת לחלוטין את הצו הנשיאותי של טרמאפ ברגע זה", אמר היועץ המשפטי של וושינגטון בוב פרוגסון. הוא הוסיף כי הוא מצפה שהממשל הפדרלי יכבד את ההחלטה הזו. עוד בטרם הבית הלבן פרסם תגובה רשמית להחלטת בית המשפט, סוכנות המכס וההגנה על הגבולות בארה"ב הודיעה לחברות התעופה כי אזרחים משבע המדינות המוסלמיות המחזיקים ויזה בתוקף רשאים לעלות על טיסות ולהיכנס לארה"ב.

"מאמינים שהצו חוקי והולם"

דובר הבית הלבן שון ספייסר מסר כי "משרד המשפטים יוציא מסמך חירום שיותיר את הצו על כנו, שאנו מאמינים כי הוא חוקי והולם. מטרת הצו היא להגן על המולדת, ולנשיא יש את הסמכות החוקתית ואת האחריות להגן על העם האמיקני".

מוקדם יותר גורמים במשרד להגנת המולדת אמרו ל-NBC כי להחלטה כמעט שלא תהיה השפעה מידית משום שביטול אשרות הכניסה לרוב המהגרים שנפגעו מהצו כבר נעשה. למעשה, אם הנפגעים ירצו לחדש את הוויזה שלהם הם יצטרכו להגיש בקשה חוזרת ולערער על הביטול.

במקביל, המשרד להגנת המולדת הבהיר כי "בעת הזו" הצו לא צפוי להתרחב, ואזרחים ממדינות מוסלמיות נוספות לא ייפגעו. בסקר שנערך ב-CNN פורסם כי רוב האמריקנים לא מרוצים מהמדיניות של טראמפ ומהאיסור על כניסת מוסלמים משבע מדינות לארה"ב.