המבוכה הדיפלומטית הסתיימה בהתפטרות: שי מסוט, עובד השגרירות בלונדון שתועד כשהוא משוחח על האפשרות "להפיל" חברי פרלמנט בריטים, התפטר השבוע מתפקידו. במשרד החוץ הבהירו היום (חמישי) כי התפטרותו של מסוט מהשגרירות בבריטניה הוגשה כבר שלשום - והתנערו מהתכניות שרקם מסוט בסרטון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הוא הועסק כעובד מקומי על ידי משרד החוץ - אין למסוט ולא היה לו כל קשר למשרד לעניינים אסטרטגיים", נמסר בהודעת משרד החוץ.

הסרטון בו תועד מסוט עורר בתחילת השבוע סערה בבריטניה, והפרשה הוכתרה כ"ניסיון ישראלי להפלת פוליטיקאים בריטים בכירים". התיעוד נמסר לתקשורת בבריטניה מרשת אל-ג'זירה - ומסוט שוחח בו על האפשרות לגרום לסגן שר החוץ של בריטניה, אלן דנקאן, לעזוב את תפקידו.

שער ה"דיילי מייל" מדווח על הפרשה, הבוקר
שער ה"דיילי מייל" מדווח על הפרשה, הבוקר | צילום:

הסרטון הגיע לתקשורת הבריטית במסגרת תחקיר של רשת "אל-ג'זירה" ששישודר בקרוב ובו נטען כי ישראל פועלת בדרכים לא כשרות באמצעות השגרירות בלונדון וארגונים שונים כדי להשפיע על הפוליטיקה והדמוקרטיה בבריטניה.

בסרטון שפורסם נראה מזוט, קצין לשעבר בצה"ל ועובד בשגרירות ישראל בלונדון, משוחח עם מריה סטריצולו - עוזרת פרלמנטרית לפוליטיקאי בשם רוברט חלפון מהמפלגה השמרנית באותה התקופה - על רשימת פוליטיקאים שהוא מעוניין להפיל. בשיחה נכח גם אדם בשם רובין, שהציג את עצמו כעובד עבור ארגון "ידידי הלייבור לישראל", אך בפועל היה כתב סמוי של רשת אל-ג'זירה.

במהלך השיחה נשמע מזות אומר לסטריצולו בחיוך: "האם אני יכול לתת לך רשימה של חברי פרלמנט שאני מניח שהיית שמחה להפיל?". סטריצולו משיבה: "אתה יודע, אם אתה בוחן זאת היטב אני בטוחה שיש משהו שהם מנסים להסתיר". מזות עונה: "כן, יש לי כמה חברי פרלמנט", וסטריצולו מבקשת ממנו להמשיך לדבר על זה.

הקיבוץ שעוקב אחרי הבחירות בממלכה (צילום: רויטרס, חדשות)
בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס, חדשות

בהמשך, אומר מזוט כי הוא מתכוון, בין היתר, לסגן שר החוץ הבריטי אלן דנקאן משום ש"הוא עושה צרות רבות". סטריצולו עוברת לדבר על שר החוץ בוריס ג'ונסון ואומרת כי "הוא טוב". מזוט משיב לה ש"בגדול הוא טוב, אבל לא אכפת לו מישראל. הוא מתעסק בנושאים רבים אחרים, הוא עסוק".

במילותיו הבאות אומר מזוט כי שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון הוא "אידיוט" וכי "הוא נעשה לשר החוץ ללא שום אחריות, כך שטכנית אם משהו אמיתי קורה, זה לא יהיה באשמתו". בהמשך השיחה ביניהם עולים שמות של פוליטיקאים בריטים נוספים שנתפשים בעיניו של מזות כתמוכים בעניין הפלסטיני יתר על המידה.

"הדברים לא מקובלים"

משגרירות ישראל בלונדון נמסר בתחילת השבוע בתגובה לפרסומים הרבים כי "שגרירות ישראל דוחה את הדברים הלא מקובלים שנאמרו על השר דנקאן. הדברים נאמרו מפי עובד זוטר בשגרירות שאינו דיפלומט ישראלי ועתיד לסיים בקרוב מאוד את עבודתו בשגרירות".

עוד נמסר כי "השגריר מארק רגב שוחח עם דנקאן ביום שישי, התנצל על הדברים שנאמרו והבהיר כי הדברים אינם משקפים את השגרירות ואת ממשלת ישראל. לבריטניה יש קשרים חזקים עם ישראל".

מריה סטריצולו, העוזרת הפרלמנטרית שהופיעה בסרטון, הגיבה לטענות שעלו:  "השיחה נועלה בקונטקסט קליל, רכילותי ובין אישי, הטענה שאני כעובדת מדינה שעובדת בנושא חינוך יכולה להפעיל סוג כזה של השפעה היא מגוחכת. את שי מסות אני מכירה רק בנסיבות חברותיות - כחבר. הוא לא מישהו שעבדתי איתו או שיש לו קשר לפוליטיקה מלבד שיחות על פוליטיקה - כמו שעושים מיליוני אחרים באירועים חברתיים".