סלאם פיאד. יכול להציל את לוב? (צילום: רויטרס)
"אפליה". אבו מאזן ורה"מ לשעבר פיאד | צילום: רויטרס

המהלך של ממשל טראמפ באו"ם למען ישראל ונגד הפלסטינים מחולל סערה ברשות: לאחר שהלילה (שבת) סיכלה שגרירת ארה"ב החדשה באו"ם, ניקי היילי, את מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, לתפקיד הבכיר של ראש המשלחת האו"ם ללוב בנימוק שהצעד ננקט כדי להביע תמיכה בבת הברית ישראל - הפלסטינים תוקפים אותה בחריפות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חנאן עשראווי, חברה בוועד הפועל של אש"ף, הגיבה בתקיפות לצעד של ממשל טראמפ - ואף האשימה את וושינגטון בגזענות בראיון לרשת אל-ג'זירה: "זו אפליה כלפי הפלסטינים כעם. זו החלטה חסרת כל היגיון כי פיאד הוא האדם המתאים והמוכשר ביותר לתפקיד עם אמות מוסר גבוהות ומקצועיות מוכחת".

עוד התקומה עשראווי כי הצעד של שגרירת ארה"ב החדשה באו"ם, ניקי היילי, מדיר את הפלסטינים מלהיות חלק מהקהילה הבינלאומית: "זהו למעשה מסר לעולם שיש לבחור באנשים לתפקידים חשובים בגלל מוצאם ולא בגלל הכישורים והיכולות שלהם".

ההסבר האמריקני: "האו"ם מוטה לטובת הפלסטינים - על חשבונה של ישראל"  

מוקדם יותר היום, נימקה השגרירה היילי את הצעד בכך שבממשל טראמפ היו "מאוכזבים" מכך שמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שיגר מכתב למועצת הביטחון בו הצהיר על כוונתו למנות את פיאד, שכיהן כראש הממשלה הפלסטיני בשנים 2007-2013, לתפקיד הבכיר והרגיש.

"במשך זמן רב מדי האו"ם העדיף באופן מוטה את הרשות הפלסטינית על חשבון בת בריתנו ישראל", אמרה  והוסיפה בטון מפויס כי הבית הלבן "מעודד את שני הצדדים להסכים ישירות על פתרון לסכסוך".

"לקיים דיון חירום", ניקי היילי (צילום: רויטרס)
ביקורת קשה מהפלסטינים. השגרירה היילי | צילום: רויטרס

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, מיהר לברך על המהלך האמריקני. "הממשל החדש מוכיח שהוא עומד עם ישראל בזירה הבינלאומית בכלל ובאו"ם בפרט, ופועל למען האינטרס המשותף של שתי המדינות", אמר. "מדובר בתחילתו של עידן חדש באו"ם, עידן בו ארה"ב עומדת לצידה של ישראל נגד יוזמות אנטי ישראליות באו"ם".