גל האנטישמיות בארה"ב נמשך: הרשויות במיזורי חוקרות ונדליזם של קרוב ל-200 מצבות בבית הקברות היהודי העתיק "חסד של אמת" בפרבר של העיר סנט לואיס במדינה אתמול (שני). בתוך כך, ב-11 מרכזים יהודיים ברחבי ארצות הברית הופסקה הפעילות אתמול לאחר שהתקבלו איומים על פצצות - בזמן שהנשיא טראמפ, שהכריז על עצמו כ"הכי פחות אנטישמי", טרם הכיר בגל האירועים נגד קהילות יהודיות ברחבי ארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרשויות החלו בבחינת החומרים ממצלמות האבטחה בבית הקברות הקיים מזה 123 שנים, אולם טרם אמרו אם הם מתייחסים לאירוע כפשע שנאה. באקט של סולידריות, המועצה ליחסים אמריקניים-איסלמיים הציעה פרס של 5,000 דולרים לכל מי שייתן מידע שיוביל למעצר והרשעה של המעורבים בנושא.

השחתת קברים בסנט לואיס
בית הקברות לאחר ההשחתה | צילום:

 "זוהי חובתם של מוסלמים-אמריקנים להציע עזרה לקהילות היהודיות ולכל קבוצת מיעוט אחרת ההופכת למטרה לפשעי שנאה", הבהיר ראש המועצה, ניהאד עוואד. "אנו מקווים שהפרס הזה יסייע בתפיסתם והרשעתם המהירה של האחראיים למעשים".

קברים הרוסים במיזורי
המשטרה המקומית חוקרת | צילום:

כל האיומים על המרכזים של הקהילה היהודית התגלו כאיומי סרק, אולם באיגוד המרכזים היהודיים האמריקניים מודאגים מהתופעה: מאז תחילת השנה התקבלו במרכזים יהודיים 69 איומים מסוג זה ב-27 מדינות אמריקניות, כאשר בכל פעם המרכזים מפונים כליל מעובדים ומבקרים. "בעוד שמרגיע לדעת שכל האיומים היו ריקים ושלא נגרם נזק ולו לאדם אחד, אנו מודאגים מהאנטישמיות שמאחוריהם", הסביר דייוויד פוזנר מהארגון. "ריבוי האיומים נועד לפגוע בחיי היום יום שלנו". ב-FBI פתחו בחקירה.

מרכז יהודי בארה"ב. 69 איומים תוך חודשיים (צילום: CNN)
מרכז יהודי בארה"ב. 69 איומים תוך חודשיים | צילום: CNN

הליגה נגד השמצה יצאה גם היא נגד האירועים האחרונים, והפצירה בפוליטיקאים לצאת בבירור נגד גילויי אנטישמיות. כזכור, כשהנשיא טראמפ נשאל שאלה בנושא בשבוע שעבר הוא כינה את השאלה "לא הוגנת", את העיתונאי ששאל אותו את השאלה בנושא "שקרן" ואז הכריז על עצמו כאדם "הכי פחות אנטישמי בעולם" - אולם לא גינה בבירור את האירועים או אפילו הכיר בכך שהם מתרחשים.

צ'לסי קלינטון, בתם של הנשיא לשעבר ביל קלינטון ויריבתו של טראמפ בבחירות הנוכחיות הילרי קלינטון, צייצה בטוויטר קריאה לנשיא לגנות באופן חד-משמעי גילויים אנטישמיים. בתו של הנשיא, איוונקה, שהינה גיורת, צייצה מצדה את תמיכתה בסובלנות דתית. "עלינו להגן על בתי התפילה והמרכזים הדתיים שלנו", כתבה.