לא הורשתה להתחרות. סמוילובה (צילום: YOUTUBE)
לא תיכנס לאוקראינה? נציגת רוסיה לתחרות | צילום: YOUTUBE

המלחמה מגיעה לבמה: בעוד כחודשיים תיערך בקייב, בירת אוקראינה, תחרות האירוויזיון. 43 מדינות יתחרו בה - ובהן גם רוסיה, המצויה במצב של מלחמה מול אוקראינה זה מספר שנים. כעת מתברר שהמלחמה בין שתי המדינות עלולה להשפיע גם על התחרות - פשוט בגלל שאוקראינה יכולה להחליט שרוסיה לא תשתתף, אם רק תרצה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בסוף השבוע האחרון בחרה רוסיה בזמרת יוליה סמוילובה המרותקת לכסא גלגלים לייצג אותה בשלב חצי הגמר של התחרות. אלא שעל פי החוק האוקראיני, לא בטוח שהיא תוכל להשתתף באירוויזיון ולהיכנס לתחומה של אוקראינה. הסיבה: הזמרת הופיעה לפני כשנתיים בחצי האי קרים - שטח אוקראיני שרוסיה סיפחה.

המלחמה מגיעה לבמה (צילום: חדשות 2)
המלחמה מגיעה לבמה | צילום: חדשות 2

החוק האוקראיני קובע במפורש שאמנים שהופיעו בחצי האי קרים, לא יוכלו להיכנס לתחומה של המדינה - וסמוילובה לא שונה מהם - זאת למרות שהיא איננה מופיעה ברשימה המקורית של 140 אמנים שהופיעו בקרים שגובשה בממשל האוקראיני.

הזמרת עצמה הודתה שהיא הופיעה בחצי האי - ולכן, הייצוג הרוסי בתחרות הקרובה מצוי בסימן שאלה, אלא אם שני הצדדים יגיעו לפשרה אודות השתתפותה - כזו שסביר שיוסכם עליה בסופו של דבר.

המתיחות בין רוסיה לאוקראינה - לא חדשה בתחרות

איגוד השידור האירופי, EBU, שאמון על הפקת התחרות ושידורה מדי שנה, מסר כי לא יתערב בסוגיה - וכי ההחלטה האם לאפשר לזמרת הרוסייה להשתתף באירוויזיון שייערך באוקראינה, תלויה אך ורק בשלטונות אוקראינה. עם זאת, הבהירו שם כי הם מצפים שכל המדינות שנרשמו לתחרות יוכלו להשתתף בה.

דוברת שירותי הביטחון של אוקראינה הבהירה כי בימים אלה דנים בסוגיה ובוחנים האם לאפשר לזמרת הרוסייה בת ה-27 שאף הופיעה בטקס הפתיחה של המשחקים הפארלימפיים בסוצ'י ב-2014 והפכה לאחת הזמרות המוכרות ברוסיה, להיכנס לתחומה של אוקראינה.

זוכות ממזרח אירופה. ג'מאלה, 2016 (צילום: חדשות)
זוכת השנה שעברה מאוקראינה, ג'מאלה | צילום: חדשות

תחרות האירוויזיון נערכת השנה על אדמת אוקראינה לאחר שבשנה שעברה זכה בתחרות השיר "1944" שנשלח מטעמה של אוקראינה - שיר פוליטי לחלוטין שמספר את סיפור גירושו של העם הטטרי מחצי האי קרים במלחמת העולם השנייה על ידי משטרו של יוזף סטאלין, מנהיגה של ברית המועצות דאז.