הרעב בסומליה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"20 מיליון בסכנת רעב", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ראש סוכנות הסיוע של האו"ם סטפן אובראיין, נאם אמש (שישי) בפני מועצת הביטחון והזהיר מפני "המשבר ההומניטרי הגדול ביותר שידעה האנושות מאז הוקם הארגון", בסוף מלחמת העולם השנייה. לדבריו, כ-20 מיליון בני אדם שחיים בתימן, דרום סודן, סומליה וניגריה נמצאים בסכנת רעב.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 "אנו נמצאים בנקודת זמן קריטית, ללא מאמצים גלובליים משותפים ומתואמים אנשים פשוט ימותו מרעב", הזהיר אובראיין, שהוסיף כי מתוך נתון זה 1.4 מיליון הם ילדים שנמצאים בסכנה מידית.

בהמשך קרא לחברות המועצה להקצות באופן מידי משאבים עבור אותן מדינות "כדי למנוע קטסטרופה". עוד אמר כי סוכנות הסיוע זקוקה לכ-4.4 מיליארד דולר עד חודש יולי כדי להפחית את הנזק. "ללא הזרמה רצינית של כספים תתעכב התפתחותם של ילדים בגלל תת-תזונה והם לא יוכלו ללכת לבתי הספר", הוסיף. "הישגי הפיתוח הכלכלי פשוט ייעלמו".

"רוב תימן רעבים"

מתוך המדינות שציין, אובראיין הסביר כי המשבר ההומניטרי הגדול ביותר הקיים כיום בעולם הוא בתימן - שם כשני שלישים מהאוכלוסייה זקוקים לסיוע ויותר מ-7 מיליון אנשים רעבים לא יודעים מאיפה הארוחה הבאה שלהם תגיע. "זה 3 מיליון יותר בהשוואה לחודש ינואר", הוסיף.

מהלך ביקורו האחרון בתימן, נפגש אובראיין עם הצדדים הנלחמים במדינה. הם הבטיחו לו שיאפשרו לאזרחים גישה חופשית לסיוע הומניטארי. "עם זאת, הצדדים בסכסוך מונעים גישה לסיוע והופכים את הסוגיה ההומניטרית לפוליטית", אמר והזהיר כי אם הצדדים לא ישנו את התנהגותם "הם יהיו חייבים לתת דין וחשבון על הרעב הבלתי הנמנע, מקרי המוות המיותרים והסבל שהם יגרמו להם".

אובראיין ציין כי רק השנה לבדה דרושים כ-2.1 מיליארד דולר כדי לאפשר ל-12 מיליון אזרחי תימן סיוע מציל חיים, אך רק 6% מסכום זה התקבל. בתוך כך הודיע כי מזכ"ל האו"ם החדש אנטוניו גוטרש, צפוי לעמוד בראש ועידת סיוע לתימן שתתקיים בחודש הבא בשוויץ במטרה לגייס את שאר הכסף ולשים קץ לסכסוך העקוב מדם במדינה.