ירדן סירבה לבקשה? תמימי
ירדן סירבה לבקשה? תמימי | צילום:

בעיתון ירדני מדווחים הבוקר (חמישי) כי המדינה לא תאשר את בקשתה של ארצות הברית להסגיר את המחבלת אחלאם תמימי, הסייענית שהסיעה את המחבל המתאבד שפוצץ עצמו במסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001. בפיגוע נרצחו 15 בני אדם, בהם שניים בעלי אזרחות אמריקנית, ונפצעו יותר מ-130.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח בעיתון "אל-ע'ד", הבקשה הועברה לפי דרישת ארה"ב דרך האינטרפול לירדן, והועברה לבית משפט המטפל בדיני הסגרה. בית המשפט הירדני קבע כי אין עילה להסגרתה של תמימי, שכן אין הסכם הסגרה תקף בין ירדן לארה"ב. לדברי מקורות בירדן, הסכם שכזה נחתם בשנת 1995 אך לא אושרר בפרלמנט ועל כן אינו תקף.

אביה של חנה נכנברג, שנפצעה קשה בפיגוע, ומאז מוגדרת כצמח, יצחק בנט פיינר, אמר כי "במהלך 15 השנים האחרונות חנה בתנו מחוברת למכונת הנשמה ומוגדרת כצמח. את שנות החיים שנלקחו ממנה כתוצאה מהמעשה הבלתי אנושי של המחבלת המתועבת, איש לא יחזיר. בתה שרה גדלה ללא אימא. בעלה דוד איבד את שותפתו לחיים. אנחנו, הוריה, מבקרים אותה מדי יום ומוודאים שהיא מטופלת היטב. לא ייתכן שאף אחד לא ישלם את המחיר".

צפו בסיפורים המעניינים של 9.8 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
זירת הפיגוע בסבארו ב-2001 | צילום: רויטרס, חדשות

"אנו דורשים כבר זמן רב כי הטרוריסטית הזו, שאינה מביעה כל חרטה על מעשיה, תיעצר שוב, תוסגר ותישפט על ידי גורמי אכיפת החוק האמריקנים", אמרה עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר מארגון "שורת הדין", המייצג בין היתר את בני משפחתה של נכנברג. "שחרורה על ידי ישראל הוא אקט מקומם. מדובר ברוצחת ילדים שהביעה בפומבי שמחה על המעשה. בשנים האחרונות הפכה ירדן מקום מפלט לטרוריסטים ואנו תקווה כי ממשל טראמפ יתחיל לממש מדיניות ברורה של רדיפת טרוריסטים שרצחו אזרחים אמריקנים, כולל בפיגועי תופת בישראל".

תמימי, בעלת אזרחות ירדנית, הסיעה את המחבל למסעדה ועסקה גם באיסוף המודיעין לקראת הפיגוע. על חלקה בפיגוע היא נשפטה ל-16 מאסרי עולם, אך היא שוחררה כעבור 12 שנה בלבד במסגרת עסקת שליט וגורשה לירדן. גם בארה"ב מזהים אותה כמחבלת, והיא הוכנסה לרשימת הטרוריסטים המבוקשים של ה-FBI.

15 נהרגו בפיגוע, 130 נפצעו

תמימי לא הביעה מעולם חרטה על מעשיה. מיד עם שחרורה ב-2011 התראיינה לטלוויזיה המצרית ושלחה "אלפי ברכות לכל האסירים ששוחררו". בהמשך הריאיון אף הוסיפה כי היא "מקווה שהעולם ימשיך לפעול על מנת לשחרר את יתר האחים שהשארנו בבית הכלא". עם הגעתה לירדן הדגישה: "הייתי עושה את הכול עוד פעם".

פיגוע ההתאבדות התרחש ב-9 באוגוסט 2001 במסעדת סבארו שבמרכז ירושלים, והוא נחשב לאחד מהפיגועים הקטלניים ביותר בזמן האינתיפאדה השנייה. בפיגוע נרצחו 15 ישראלים, מתוכם 7 ילדים, ויותר מ-130 נפצעו. בין נרצחי הפיגוע היו 5 בני אותה משפחה, משפחת סחיווסחורדר: אב ואם המשפחה ושלושה מילדיהם. שני ילדים נוספים נפצעו קשה.