המשטרה הרוסית עצרה היום (ראשון) את מנהיג האופוזיציה אלכסיי נוואלני במהלך הפגנה בלב מוסקבה - כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. על פי העדכונים ממרכז הבירה הרוסית, המשטרה הזהירה מראש את ראשי האופוזיציה ברוסיה כי ההפגנה שמתקיימת היום היא הפגנה לא חוקית - והכריזה שכל מי שמשתתף בה נמצא בסכנה. ארגוני זכויות אדם דיווחה כי 130 בני אדם נעצרו בהפגנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה רשמית שהמשטרה פרסמה כבר לפני שלושה ימים, נכתב כי מי שמתכנן להגיע להפגנה "מסכן את הביטחון האישי שלו - האירוע לא חוקי": המשטרה הציעה לערוך את ההפגנה באזור אחר בשוליה של מוסקבה, אך נוואלני ואנשיו התעלמו מהמסר והחליטו לצאת להפגנה במקום שתוכנן – סמוך לקרמלין.

נבלני. לא יוכל להתמודד נגד פוטין (צילום: רויטרס)
נוואלני, ארכיון | צילום: רויטרס

ההפגנה היום אמורה להיות ראשונה מהפגנות ב-98 ערים ברחבי מוסקווה: אלכסיי נוואלני הוא עורך דין רוסי, פוליטיקאי ופעיל שמתלונן בעיקר על התחום הפיננסי של הנהגת רוסיה. הוא כבר הכריז שהוא מתכוון להתמודד על הנהגת רוסיה בבחירות שיערכו ב-2018.

נוואלני לאחר המעצר (צילום: רויטרס)
נוואלני לאחר המעצר | צילום: רויטרס

נוואלני הפעיל נחשב לאחת הדמויות המרכזיות באופוזיציה לפוטין מאז 2009: הוא קרא לתומכיו להגיע לאזור של הכיכר האדומה היום בסביבות 14:00 בצהריים - והוא טען שיש לפחות 21,000 אנשים שמתכוונים להגיע להפגין נגד השחיתות בסביבתו של הנשיא פוטין.

מחאה סוערת (צילום: רויטרס)
מחאה סוערת | צילום: רויטרס

הרשויות ברוסיה כבר טענו, אחרי אירועים שהוביל נוואלני בעבר, כי הוא לא יקבל אישור להתמודד בבחירות - אבל הוא טוען שלא חטא בדבר ושרודפים אותו מסיבות פוליטיות. כתב של סוכנות הידיעות רויטרס, שסיקר את ההפגנה היום, אמר כי המעצר התבצע ברחוב טוורסקיה: "השוטרים דחפו אותו לכיוון רכב משטרתי, מאות מהמפגינים ניסו למנוע את המעצר וקראו סיסמאות נגד המשטרה, אבל לשווא".