טיל אירני, ארכיון (צילום: רויטרס)
עיצומים חדשים אחרי הסרת הסנקציות | צילום: רויטרס

פחות מיממה לאחר החתימה על הסכם הסרת הסנקציות מעל טהרן, השיתה ארצות הברית עיצומים חדשים על 11 חברות וגופים המספקים ציוד לטובת התכנית האירנית לפיתוח טילים בליסטיים. המהלך של ממשל אובמה מגיע בעיכוב של שבועיים על רקע המגעים בין וושינגטון וטהרן לשחרורם של חמישה אזרחים אמריקנים בתמורה לשחרור שבעה אזרחים אירניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההכרזה האמריקנית על הסנקציות החדשות מגיעה זמן קצר לאחר שנשיא אירן חסן רוחאני ערך מסיבת עיתונאים רשמית, בה בירך על הפסקת העיצומים ואף הגיב להתחממות ביחסים בין ארצו וארה"ב.  בנאומו טען רוחאני כי לא יחול שינוי משמעותי בשיתוף הפעולה בין המדינות. "אירן וארה"ב לא ישובו ליחסים כלכליים מלאים", אמר.

רוחאני גם התייחס להתנגדותה הנחרצת של ישראל להסרת העיצומים. "אם הממשל הציוני היה תומך בהסרת הסנקציות זה היה מפתיע", הצהיר רוחאני. "ודאי שהם לא מרוצים", אמר הנשיא רוחאני על עמדתה של ישראל. "היום זה היום שבו ידידותיה של אירן מרוצות - לא אויביה".

לדבריו, עסקת הגרעין בין אירן למעצמות יכולה לשמש כמודל לפתרון בעיות אזוריות. "הוכחנו שכל מי שהפגין סקפטיות לגבי הסכם הגרעין - טעה", קבע רוחאני. "בעבר אמרו במועצת הבטחון שתכנית הגרעין לא חוקית, היום תכנית הגרעין למטרות אנרגיה נתפסת כחוקית בעיני הקהילה הבינלאומית".

רוחאני (צילום: חדשות)
רוחאני במסיבת העיתונאים, היום | צילום: חדשות

סבא"א: "טהרן עמדה בכל מחויבויותיה"

נשיא הרפובליקה האסלאמית שיגר מסר גם לשכנותיה של אירן וקרא ליריבתה הגדולה, ערב הסעודית, לפעול למען קידום האינטרסים באזור. "אנו מקווים שערב הסעודית תחזור מהמסלול שאליו יצאה", הדגיש רוחאני. "מוסלמי לא יכול להיות עצוב מכך שמוסלמי אחר מצליח. אנו רוצים לפתור את הסכסוכים האזוריים בחוכמה, אבל יש פעולות שאנו לא יכולים לקבל. אנחנו מקווים שההנהגה בערב הסעודית תשוב לדאוג לאינטרסים של אנשי האזור".

אמש סמוך לחצות הכריזה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי אירן עמדה בכל ההתחייבויות שלה על פי ההסכם עם המעצמות והסנקציות שהושתו עליה יוסרו. החל מאותו רגע יכולה אירן למכור מחדש נפט בעולם ולרכוש חלקי חילוף למטוסים ואוניות. במעמד החתימה היו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר החוץ האירני מוחמד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני - שבירכו על הגעת ההסכם לשלביו הסופיים.

שר החוץ של אירן בימי המו"מ (צילום: רויטרס)
ברכות בווינה. מוגריני, אמאנו וזריף | צילום: רויטרס

בנוסף, אירן תוכל להתחבר מחדש למסלקת הכספים העולמית. עוד במסגרת ההקלות הצפויות לאירנים: הסרת סנקציות אישיות על בכירים אירניים ובעוד מספר שנים - הסרה מוחלטת של אמברגו הנשק. המעצמות יוכלו לחזור למדיניות הסנקציות בתוך 65 ימים בלבד, אם יתברר בהמשך שאירן לא עמדה בהתחייבויותיה. על פי דיווחים, אירן חתמה על הסכם לרכישת 114 מטוסים של חברת "איירבוס", כשאכן יוסרו מעליה הסנקציות.

ביבי בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: חדשות)
הגן על מדיניותו. נתניהו | צילום: חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר בישיבת הממשלה את ההסכם ויצא להגנת מדיניותו, שלדבריו הובילה למניעת נשק גרעיני מטהרן. "אלמלא המאמצים שלנו בהובלת הסנציות ולמניעת תכנית הגרעין, לאירן כבר מזמן היה נשק גרעיני", אמר נתניהו. "מדיניות ישראל נותרה בדיוק כמו שהייתה - לא לאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני".