החשוד שנתפס
המחבלים מנמל התעופה | צילום:

זוהה המחבל השלישי מנמל התעופה בבריסל? פייסל שפו, עיתונאי עצמאי לשעבר, הואשם היום (שבת) במעורבות בפעילות טרור - לאחר שהתביעה בבלגיה קשרה אותו למעשה. לדברי כלי התקשורת במדינה, מדובר במחבל השלישי שזוהה במצלמות האבטחה לאחר המתקפה על נמל התעופה בעיר - וצולם ליד שני המחבלים המתאבדים. הוא ככל הנראה נעצר בפשיטה ביום חמישי, שפרטיה נחשפים בהדרגה. עם זאת, הרשויות לא הצהירו בוודאות כי מדובר באדם שצולם בתמונה המסמלת יותר מכל את מתקפת הטרור - וייתכן כי היה מעורב בפיגוע באופן אחר. בתוך כך, צעדת הסולידריות שתוכננה להיערך מחר בבריסל בוטלה לבקשת המשטרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לצד שפו הואשמו שני חשודים נוספים בפעולות טרור במדינה, אחד מהם הוא אדם ששמו הפרטי אבובאקר, והשני ששמו הוא רבאח. מהתביעה בבלגיה לא ניתן אישור רשמי לדיווחים אודות זיהוי המחבל: לדברי אחד מכלי התקשורת בבריסל, שפו זוהה בידי נהג מונית שהסיע את המחבלים לנמל התעופה.

שוחחר מחוסר ראיות. שפו (צילום: מתוך טוייטר)
דיווח: כך נראה פייסל שפו | צילום: מתוך טוייטר

הרשויות בבלגיה אישרו אתמול כי המהנדס נג'ים אל עשראווי, ששאריות DNA שלו אותרו גם בבטקלאן בפריז והיה אחראי למטעני החבלה ששימשו בשתי מתקפות הטרור, התאבד במהלך הפיגוע בנמל התעופה, ולא נמלט מהמקום כפי שנחשד בתחילה.

אנרגיה גרעינית. לא רק איום (צילום: רויטרס, חדשות)
התובע מכחיש שהרצח קשור לטרור | צילום: רויטרס, חדשות

הרצח שעורר סערה: מאבטח במתקן גרעין נרצח, הרקע ככל הנראה פלילי

בתוך כך, קיימים דיווחים סותרים סביב רצח מסתורי של מאבטח במתקן רגיש בבלגיה. התקשורת הבלגית מדווחת כי מאבטח שעבד במתקן גרעין במדינה נרצח ביריות יומיים לאחר מתקפת הטרור בה נרצחו 31 בני אדם. על פי הדיווח, המאבטח נורה למוות באזור שרלרואה - ולאחר המעשה, תג העובד שלו נגנב. עם זאת - התובע הכללי הבלגי הכחיש את הדיווח לפיו התג שלו נגנב - ואף טען כי הרצח אינו קשור לאירועי הטרור, והתרחש על רקע פלילי.

הדיווח בתקשורת הבלגית עורר בהלה, זאת לאחר ששלשום דיווחו כלי תקשורת במדינה כי מחקירת חוליית הטרור של דאע"ש, העומדת מאחורי ביצוע פיגועי ההתאבדות בנמל התעופה ובתחנת המטרו בבריסל, עלה כי המחבלים התחקו אחר מתקני גרעין ואף עקבו אחר מדען גרעין - אותו תכננו לחטוף. במהלך הפשיטה על רובע מולנבק בבריסל בחיפוש אחר המחבל הנמלט מפריז בתחילת השבוע, נמצא בין חפצי המחבלים תיעוד של תחנה גרעינית בלגית ומעקב אחרי מדען גרעין בלגי שהתגורר סמוך לבריסל.

המחבלים מבלגיה עקבו אחרי מדען גרעין (צילום: RTL)
המחבלים מבלגיה עקבו אחרי מדען גרעין | צילום: RTL

החוקרים מצאו 12 שעות של חומרים מוקלטים ובהם כניסה לביתו של אחד המדענים - ומעקב אחריו עולה לאוטובוס לכיוון הכור הגרעיני. שמו של המדען אחריו עקבו המחבלים טרם פורסם. החוקרים סבורים שחוליית המחבלים תכננה או לפחות בדקה אפשרות של חטיפת מדען הגרעין. באתרRTL הבלגי דווח שהכור שהיה תחת מעקב של האחים אל בקראווי ואשתו של אחד האחים, מוחמד בקראווי, שהציבו את המצלמות.

ירון שניידר ואלעד שמחיוף השתתפו בהכנת הידיעה.