העימות הטלוויזיוני אחרון לקראת הפריימריז בין מועמדי המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016 החל לפנות בוקר (שני) בצ'רלסטון שבדרום קרוליינה. המועמדים המובילים, הילארי קלינטון וברני סנדרס, זכו למירב הבמה ותושמת הלב - בעוד המועמד השלישי מרטין או'מאלי נאבק על זכות הדיבור שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העימות בין השניים החל בסוגיות פנים בוערות כמו הפיקוח על הנשק ורפורמת הבריאות, אך גם שמו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון עלה מספר פעמים. סנדרס סירב לתקוף את התנהלותו המינית של בעלה של הילארי: "זו שאלה מעצבנת - ההתנהגות שלו הייתה לא ראויה בעיניי, אבל לא דיברתי על זה, אנחנו צריכים לדון בנושאים". קלינטון השיבה כי התפקיד של בעלה בממשל, אם תיבחר, "יתחיל בחדר האוכל, ונראה לאן זה ימשיך משם. הוא יהיה שליח של רצון טוב".

הדיון ששודר ברשת NBC עסק גם בנושאי חוץ, בהם נרשמה הסכמה רבה בין השניים: גם קלינטון וגם סנדרס הסכימו כי אין לשלוח חיילים ללחימה קרקעית מול דאע"ש, וקלינטון שיבחה את הסכם הגרעין עם אירן אותו כינתה "הישג חשוב מאוד". שלושת המועמדים, בהם גם או'מאלי, גינו את דבריו של טראמפ נגד הקהילה המוסלמית וטענו כי גם גורמים נזק רב למדינה. סוגיית ישראל לא זכתה לתשומת לב רבה במהלך הדיון.

הילארי קלינטון, הילרי קלינטון (צילום: רויטרס)
גיבתה את מדיניותו של אובמה | צילום: רויטרס

"אמרת דברים לא כנים"

את חילופי ההאשמות המרכזיים שמרו השניים לנושאי פנים: קלינטון האשימה את סנדרס בסיכול חוקים להגבלת הנשק, וסנדרס השיב כי "קלינטון אמרה דברים לא כנים". המועמד תקף את המדיניות של ממשל אובמה - וגם את התכניות של הילארי - לגבי וול סטריט וכינה אותן "רכות מדי": לדבריו, יש להטיל מס גדול בהרבה על החברות הגדולות. הוא הפנה עקיצה נוספת לקלינטון כאשר אמר: "אני לא מקבל מימון מחברות גדולות". 

טרם פתיחת העימות, קלינטון מובילה על סנדרס בפער של 12.5% בממוצע בארבעת הסקרים הארציים האחרונים שנערכו. בתום העימות הקרוב יותרו למועמדים כשבועיים עד לפתיחת המרוץ ב-1 בפברואר במדינת איווה. הצלחה אלקטורלית במדינה זו נחשבת למפתח במרוץ כולו.

מוקדם יותר בקמפיין, בעימות האחרון שנערך בניו המפשיר, תקפה קלינטון דווקא את המועמד הרפובליקני המוביל דונלד טראמפ. לדבריה, קריאתו לאסור כניסת מוסלמים למדינה "מסייעת לדאע"ש לגייס לוחמים", אמרה אז. סנדרס העדיף לתקוף את קלינטון עצמה, ומתח ביקורת על עמדותיה בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה.