רוסיה:
"האשמות חסרות בסיס". פוטין ואובמה | צילום: רויטרס

ראש ממשלת רוסיה דימטירי מדבדב התייחס היום (שבת) למתיחות הגוברת בין הקרמלין לבית הלבן ואמר כי "היחסים הידרדרו למצב של מלחמה קרה חדשה". את הדברים אמר מדבדב בוועידת הביטחון הנערכת בימים אלה במינכן שבגרמניה, על רקע הסכמת המעצמות על הפסקת הלחימה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הרוסי האשים את ארצות הברית ואירופה בחבלה ביחסים בין המערב ומוסקבה. "כמעט מדי יום אנחנו מואשמים שאנחנו משגרים איומים מזעזעים כלפי ברית נאט"ו, אירופה, ארצות הברית ונגד מדינות אחרות", ציין מדבדב.

מדבדב גם דחה את ההאשמות לפיהן מטוסי קרב רוסיים הפציצו אוכלוסייה אזרחית בסוריה. "זה פשוט לא נכון", הוא הדגיש. "אין שום הוכחה לכך, למרות שכולם מאשימים אותנו בהרג אזרחים".

דבריו של ראש הממשלה הרוסי נגד המערב מגיעים לאחר שלאחרונה תקף ראש הממשלה הצרפתי את משטרו של פוטין, וטען כי רוסיה הורגת אזרחים סורים חפים מפשע. "לרוסיה אין אינטרסים חבויים בסוריה", הסביר מדבדב. "אנחנו פשוט שומרים על האינטרסים הלאומיים שלנו".

"שומרים על האינטרסים". אובמה ומדבדב | צילום: רויטרס

המעצמות סיכמו: סוף ללחימה בסוריה

המעצמות סיכמו בלילה שבין חמישי לשישי במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה. השאיפה היא ליישם את הסיכומים החדשים בשטח בתוך כשבוע, ובעולם ממתינים להיענות מצד צבאו של אסד ונציגי האופוזיציה. השלב הבא המתוכנן הוא חידוש שיחות השלום בז'נווה בהשתתפות כלל הפלגים הסורים המעורבים במלחמת האזרחים. בינתיים הוחלט על יציאתה של משלחת הומניטרית לסוריה כבר מחר כדי לסייע לאזרחים במוקדים שונים במדינה.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב סירבו להתחייב האם כלל הפלגים הסורים קיבלו לידיהם נוסח של ההסכם, על מנת שיוכלו להתחייב על יישומו. נציגי המורדים אמרו כי יחזרו לשיחות השלום בז'נבה רק אם אכן ייראו "התקדמות משמעותית" לאור ההסכם החדש. באופוזיציה ציינו כי אף גורם מטעמם לא ראה את פרטי ההסכם שהשיגו את המעצמות, ולכן לא התחייבו ליישם דבר בשטח.