חשף את המעקב אחרי אזרחים. סנודן
אדוארד סנואודן, ארכיון | צילום: SkyNews

תפנית נוספת בפרשת חושף סודות הביטחון האמריקני: אדוארד סנואודן, שרק לפני כשלוש שנים פרסם בתקשורת כיצד ארצות הברית אספה מידע על אזרחיה ועל מנהיגים זרים, אמר הלילה (בין ראשון לשני) לתומכיו כי יהיה מוכן לחזור לארצות הברית ולעמוד למשפט - בתנאי שמדובר ב"משפט הוגן". סנואודן, כזכור, נמלט מארצות הברית בזמן פרסום הידיעות הסודיות ושוהה במקלט מדיני ברוסיה מאז יוני 2013.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סנואודן, שמאבקו סוקר בסרט המצליח ועטור הפרסים "Citizenfour", הפך בעיני רבים בעולם לגיבור ואף למועמד לפרס נובל לשלום - לאחר שחשף כיצד הסוכנות לביטחון לאומי (ה-NSA) אוספת מידע מודיעיני רב.

בין השאר חשף סנואודן, בעיקר באמצעות עיתונאים מה"גרדיאן" הבריטי, כי הממשל האמריקני הקליט מיליוני שיחות של אמריקנים וניטר תכתובות מייל רבות - גם של אזרחים שמעולם לא נחשדו בדבר. הפרסומים הובילו לשינויים חוקיים רבים בארה"ב, אך השלטונות - ובראשם הנשיא האמריקני ברק אובמה - הדגישו כי סנואודן ביצע עבירות וצריך לעמוד לדין.

שינה חוקים בעקבות החשיפה. אובמה | צילום: רויטרס

לתומכיו אמר הלילה סנואודן כי הוא מוכן להגן באופן פומבי על החלטתו להדליף אלפי מסמכים מסווגים, אם יידרש להופיע בפני חבר מושבעים בארה"ב. "אמרתי לממשל שאני אחזור אם יבטיחו לי משפט הוגן, בו אסביר מדוע עשיתי זאת לטובת הציבור ואאפשר לחבר המושבעים לשפוט באופן הולם את הדברים", הוסיף.

השיחה של סנואודן עם תומכיו נערכה באמצעות מצלמת רשת, והוא הבהיר כי הוא מודע לכך שהעבירות המיוחסות לו - חריגה מחוק הריגול - עשויה לשלוח אותו ל-30 שנות מאסר. סנואודן הסביר כי מעשיו היו הכרחיים למען הציבור, וציין את השינויים החוקיים הרבים שיזם ממשל אובמה בעקבות החשיפה.

במאי 2013, זמן קצר לאחר שהעביר אלפי מסמכים מסווגים, נמלט סנואודן להונג קונג - ומשם לרוסיה, שמעניקה לו עד היום מקלט מדיני. בעבר הוא ציין כי "נידונו הצעות" לפיהן הוא יחזור לאמריקה ויודה בחלק מהמעשים - ואף ייכנס לכלא. עם זאת, לפנה כשנה אמר שלא בוצע אף מגע רשמי עם משרד המשפטים האמריקני.