ליטוויננקו בימיו האחרונים בבית החולים (צילום: SKY NEWS)
ליטוויננקו בימיו האחרונים בבית החולים | צילום: SKY NEWS

האם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לרצוח את סוכן הקגב אלכסנדר ליטוויננקו שהורעל לאחר שערק לבריטניה? כך קובעת ועדת חקירה בריטית שבדקה את פרשת מותו של ליטוויננקו ב-2006 שהסעירה את העולם וגרמה למשבר דיפלומטי חמור בין המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדוח הוועדה, בראשה עמד השופט רוברט אוון, נכתב כי שני שליחים מטעמו של פוטין - הסוכנים אנדריי לוגובוי ודמיטרי קובטון - החדירו לכוס התה של ליטוויננקו חומר רדיואקטיבי מסוג פולוניום 210, במהלך שהותו במלון בלונדון. ההרעלה הובילה לכך שהוא גסס במשך כשלושה חודשים בבית החולים - עד שמת.

לטענת חברי הוועדה, יש ראיות חזקות לכך שהסוכנים הרוסים נשלחו לרצוח את ליטוויננקו מטעם שירותי הביון החשאיים של רוסיה - בהוראת הנשיא פוטין. עקבות של החומר הרדיואקטיבי המסוכן אף נמצאו במספר מקומות בלונדון בימים שלאחר האירוע.

פוטין, ארכיון (צילום: רויטרס)
הרצח בוצע בהוראתו? פוטין | צילום: רויטרסמלבד היותו מרגל, ליטוויננקו היה ידוע בהתנגדותו לשלטונו של פוטין - ואיים לחשוף סודות על הנעשה בקרמלין - מה שככל הנראה היווה את העילה לחסלו, יחד עם החשש כי הוא עלול להפוך לסוכן כפול. במוסקבה ממשיכים להכחיש כל מעורבות במותו של המרגל.

מרינה ליטוויננקו, אלמנתו של המרגל, הגיבה היום בסיפוק על הממצאים שנחשפו וקראה לבריטניה להטיל סנקציות על רוסיה - ואף לגרש דיפלומטים רוסים משטחה. "אני מאוד מרוצה שהמילים שבעלי אמר בזמן שגסס, ההאשמות נגד מר פוטין, הוכחו על ידי בית משפט אנגלי", אמרה. "אני קוראת להפעיל סנקציות כלכליות והגבלות תנועה על מספר אנשים, כולל מר פוטין".

ליטוויננקו הועסק בשירות הביטחון הפדראלי של רוסיה, אולם בשנת 1999 הוא פוטר לאחר שנעצר באשמת שימוש לרעה בסמכויותיו - וערק לאנגליה, שם קיבל מקלט מדיני. ברוסיה טענו כי קיבל אזרחות בריטית לאחר שהעביר לכאורה סודות מדינה ללונדון.

מאז שהיגר לבריטניה, שב והאשים ליטוויננקו את פוטין בשורה של האשמות חמורות, ולאחר שהורעל ואושפז - האשים את הנשיא הרוסי ששלח סוכנים לרצוח אותו.