מחפשים דולפינים צעירים עם שיניים מושלמות
מחפשים דולפינים צעירים עם שיניים מושלמות | צילום:

משרד ההגנה הרוסי מעוניין לרכוש חמישה דולפינים, כך חשפה אמש (רביעי) הממשלה במדינה. הרכישה תתבצע כחלק מהמאמצים להחיות את הפרויקט לאיתור מוקשים ימיים, פרויקט שהתחיל עוד בימי המלחמה הקרה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בצבא תקצבו את הרכישה ב-24 אלף דולרים, ומתכנני לשכן את הדולפינים בעיר הנמל סבסטופול שבחצי האי קרים. לפי מסמכים הנגישים לציבור הרחב, בצבא מעוניינים לרכוש שתי נקבות ושלושה זכרים בגילאי שנתיים עד חמש, המחזיקים בשיניים מושלמות ושנמצאים במצב בריאותי ללא דופי.

גורמים אנונימיים צוטטו בתקשורת המקומית כאומרים שתוכנית אימונים כבר נבנתה במשטרה להכשיר את הדולפינים למשימות הצבאיות שיוטלו עליהם. יש לציין כי לא מדובר ביוזמה מקורית - צבא ברית המועצות וכן צבא ארצות הברית עשו שימוש בדולפינים במהלך המלחמה הקרה לזיהוי צוללות, מוקשים ימיים וחפצים חשודים שעושים דרכם לנמלים וספינות.

קולונל ויקטור ברנטס, שפיקח על הכשרת דולפינים צבאיים בתקופה הסובייטית והפוסט סובייטית, סיפר כי היונקים הימיים היו חלק בלתי נפרד ממירוץ החימוש של ימי המלחמה הקרה שהתחולל בין ברית המועצות לארצות הברית בזמנו. "האמריקנים היו הראשונים לבחון תחום זה", סיפר ברנטס. "אבל המודיעין הסובייטי עלה על משימות שניתנו לדולפינים בשנות ה-60, ומשרד ההגנה החליט לפעול גם כן בתחום". עוד הוסיף הקולונל כי דולפינים צבאיים בעידן הסובייטי אומנו לשתול מטעני חבלה על כלים של האויב, וידעו כיצד לאתר טילי טורפדו וספינות טרופות.

מתקן האימונים קיים בקרים משנת 1965 (צילום: חדשות 2)
מתקן האימונים קיים בקרים משנת 1965 | צילום: חדשות 2

חצי האי קרים, חבל הארץ אותו כבשה רוסיה מאוקראינה במרץ 2014 חרף ההתנגדות הבין לאומית, היה הבסיס למתקן אימונים ימי מ-1965. מתקן האימונים הוזנח לאחר התפרקות ברית המועצות, והדולפינים שנותרו בו נמכרו, ככל הידוע, לאירן. חיל הים האוקראיני שיקם את המקום ב-2012, אך שנתיים מאוחר יותר השטח נפל שוב לידיים רוסיות.

צבא ארצות הברית עושה שימוש ביונקים ימיים לטובת משימות צבאיות עד היום, והם לא היונקים הימיים היחידים המשמשים למשימות צבאיות: ב-2003 נפרסה סוללת אריות ים בבחריין ב-2003 לטובת מבצע בעקבות אסון התאומים.