משפטו של הפושע הנאצי ריינהולד הנינג, שומר לשעבר באושוויץ, נפתח אמש (רביעי) בגרמניה. הנינג בן ה-93 עומד למשפט באשמת סיוע לרצח של 170 אלף בני אדם. משפט זה הוא הראשון מבין ארבעה משפטים דומים שעתידים להתרחש בגרמניה, שככל הנראה יהיו גם האחרונים מסוגם בשל גילם המבוגר של הנאשמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלושת הגברים והאישה שיועמדו למשפט בחודשים הקרובים בגרמניה נמצאים בעשור העשירי לחייהם. הנינג, הראשון להישפט, היה בן 20 בשנת 1942 כשהחל את שירותו כשומר במחנה ההשמדה אושוויץ. הנאשם העיד שהתנדב מרצונו לשרת כלוחם אס.אס כשהיה בן 18, וכי השתתף בקרבות במזרח אירופה בשלבים הראשונים של המלחמה לפני שהועבר לשרת באושוויץ בחורף 1942. החקירה של המשרד המיוחד לפשעי מלחמה נאצים בגרמניה מצאה שהנינג שירת באושוויץ-בירקנאו עד סוף 1944. הוא הודה כי שירת שם, אך לא כי היה מעורב ברצח.

פרקליטות דורטמונד המנהלת את המשפט נגד הנינג גייסה 38 ניצולים שיעידו כנגדו מגרמניה, הונגריה, ישראל, קנדה, בריטניה וארצות הברית. אחת הניצולות היא ארנה דה-ווריאס, שגורשה לאושוויץ יחד עם אמה בשנת 1943. "אני ניצלתי, אך עד היום אינני יודעת בוודאות כיצד נהרגה אימי", סיפר דה-ווריאס. "בקשתה האחרונה הייתה שאשרוד ואספר את האמת על מה שקרה לנו. אין בי שנאה, אך זה מרגיש צודק לראות את האדם הזה, שעבד שם בזמנו, עומד למשפט", הוסיפה.

בשל גילם המתקדם של הנאשמים, משפטים כמו זה של הנינג נוטים להימשך זמן רב מחשש שאינם כשירים להישפט ולאור מצבם הרפואי הקשה. כך, למשל, הנינג מופיע מול שופט רק עד שעתיים ביום. אפרים זורוף, היסטוריון ישראלי ומנכ"ל מרכז ויזנטל בירושלים המכונה "אחרון ציידי הנאצים", טוען שהגיל לא צריך להוות שיקול במשפט. "במקרים כאלו אל תחשבו על אדם זקן וחולה, אלא על אדם צעיר אשר הקדיש חייו למערכת שהפיקה את הפתקון הסופי שמטרתו השמדת כל היהודים", הבהיר.