ממחנה ריכוז לאתר נופש יוקרתי? אילוסטרציה (צילום: חן ליאופולד)
ממחנה ריכוז לאתר נופש יוקרתי? אילוסטרציה | צילום: חן ליאופולד

ברחבי אירופה פזורים אתרים רבים ששימשו כמחנות ריכוז במהלך מלחמת העולם השנייה ונותרו כעדות קפואה לימים ההם. יוזמה חדשה ומפתיעה במונטנגרו עתידה להפוך חלק מהאי הקטן מאמולה, שהותאם לצרכי המלחמה של איטליה הפאשיסטית דאז, לאתר נופש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברה מצרית-שוויצרית זכתה במכרז למשך 49 שנות הפעילות הראשונות של המתחם החדש, תמורת 16 מיליון דולרים. האתר היוקרתי יכלול מקום ליאכטות, בריכות שחייה, ספא, מסעדות ורחבות ריקודים.

אך ישנם גורמים המתקוממים מהרעיון מרגע שהתוודעו לתכנית: "לבנות מתחם יוקרתי של נופש ובילוי במקום בו רבים נרצחו או חיו בתנאי שבי ועינויים, זאת דוגמא לחוסר רגישות קיצוני כלפי ההיסטוריה", אומרת אוליברה, ששלושה מבני משפחתה היו שבויים באי בידי הצבא האיטלקי. "אף אתר דומה באירופה לא הפך למלון מפואר כזה", הוסיפה בכעס.

בממשלה בחרו להגן על ההחלטה גם לאור הביקורת הציבורית. גורמים בבירה פודגוריצה אומרים כי תמכו בקידום ההחלטה, לאחר שהבינו כי ללא מהלך יזום, האי יהפוך לעי חורבות- בעוד שהמיזם ישמר את האי ויחזק את הכלכלה המקומית.

במהלך המלחמה נהרגו באי 130 בני אדם, וצבאו של בניטו מוסוליני החזיק בו כ-2,300 שבויים. מאוחר יותר ב-1959, סיפורו של האי שימש כהשראה לסרט "מחנה מאמולה".