מטוס קרב צרפתי
צילום: חדשות 2

שר החוץ הטורקי מבלוט קבוסולו הצהיר היום (שבת) כי ארצו וסעודיה עלולות לצאת בקרוב למבצע צבאי נגד דאע"ש בסוריה. קבוסולו לא ציין כמה חיילים או כוחות ישתתפו במבצע הצבאי. במקביל התקבלו מספר דיווחים על פיהם טורקיה החלה להפציץ אזורים בחאלב שבשליטת הכורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר הטורקי, שהשתתף בוועידת הביטחון במינכן, אמר כי ערב הסעודית "מוכנה לשלוח מטוסים וחיילים" לבסיס חיל האוויר אינצ'רליק בטורקיה - כך דיווח העיתון הטורקי "יני-סאפאק", המזוהה עם הממשל הטורקי.

לקראת החרפת המאבק? ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

במקביל, דיווחו ערוצי החדשות בטורקיה כי השר רמז בעבר שטורקיה וסעודיה רואות עין בעין בנושא הצורך במבצע קרקעי בסוריה. "בכל פגישת קואליציה תמיד הדגשנו את הצורך באסטרטגיה נרחבת במאבק נגד דאע"ש", ציטט העיתון את השר. "אם תהיה לנו כזו אסטרטגיה, ייתכן וטורקיה וסעודיה יפתחו במבצע קרקעי".

סיכוי להפסקת אש בסוריה?

רק אתמול סיכמו ראשי המעצמות במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה בין ממשל אסד למורדים. "אני שמח לבשר כי השגנו התקדמות גם בנושא ההומניטרי וגם בנוגע להפסקת הלחימה", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "יש כאן פוטנציאל לשנות את חיי היום-יום של האזרחים הסורים - רק אם ההסכם ייושם במלואו". קרי הוסיף כי המשלוחים ההומניטריים יוגברו ויואצו, וציין כי האו"ם יקים צוות שמטרתו לפקח על הצדדים הלוחמים בסוריה ולאפשר גישה לאזורים שזקוקים לעזרה הומניטרית דחופה.

הצדדים עומדים עד כה בהסכם
מקווים שהסכם הפסקת האש יחזיק מעמד. קרי ו | צילום: רויטרס


למרות התקווה להפסקת אש, הבהיר קרי כי ארגון הטרור דאע"ש, לא כלול בהסכם. "זה שאפתני, אבל כולם נחושים להתקדם. ההסכם יחול על כל הצדדים, מלבד דאע"ש וג'בהת אל-נוסרה". גם לברוב הבהיר כי חיל האוויר הרוסי ימשיך להפציץ מטרות של דאע"ש בשטח סוריה, גם לאחר שהפסקת האש תיכנס לתוקפה.