ניצחון על ה-HIV, פעם 2 בהיסטוריה
צעד היסטורי באבחון מחלת הסרטן | צילום: רויטרס, חדשות

הבדיקה המהפכנית שתוביל לאבחון מוקדם של סרטן: בדיקת רוק שנמשכת כ-10 דקות בלבד, עשויה לשנות לחלוטין את מלאכת אבחון מחלת הסרטן. על פי הדיווח היום (ראשון) ברשת Sky News הבריטית, הטכניקה שפותחה על ידי מדענים ותאפשר לאבחן את המחלה באמצעות בדיקת רוק פשוטה, תהיה זמינה לשימוש כבר בעוד 4 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אותה "ביופסיה נוזלית", תאפשר לגלות סרטן ריאות בפרק זמן מיידי במקום להמתין בערך כשבועיים לתוצאות של בדיקות שונות לגילוי סרטן. עלות הבדיקה תעמוד על בערך 50 שקלים ותצליח לזהות האם קיימת בגוף של כל אחד מאיתנו מולקולה גנטית שקשורה למחלה.

 "בינתיים, בדיקות הרוק לסרטן הריאות הציגו תוצאות כמעט מושלמות בדיוקן", מסר פרופסור דייויד וונג, הפרופסור שפיתח את הבדיקה מאוניברסיטת קליפורניה שבלוס אנג'לס. "בכוונתנו לאפשר גם בדיקה של סוגי סרטן נוספים באמצעות בדיקת רוק".  

הבדיקה תהיה זמינה תוך 4 שנים
הבדיקה תהיה זמינה תוך 4 שנים | צילום: SKY NEWS

"אבחון אחד של סרטן שנמצא על סדר היום שלנו הוא אבחון סרטן הלבלב שבו גן אחד עובר מוטציה ב -95% מהחולים", מוסיף פרופ' וונג. "כרגע, יכולות המיון המוקדמות שלנו כלל לא יעילות לגילוי סרטן הלבלב".

הפרופסור העומד מאחורי הפיתוח המהפכני מאמין שהטכנולוגיה החדשה תהיה זמינה אפילו דרך בתי המרקחת - וכי החולים יוכלו לגלות את מצבם בפרטיות, בבית. בעתיד, בדיקה אחת אף תוכל לספק מידע על מספר סוגי סרטן פוטנציאליים.

פרופ' וונג וצוותו אמרו כי הם נלהבים ונרגשים מאוד לנוכח הפיתוח - ומצפים לשלב שבו יחלו לעשות שימוש בעולם בכלי שפיתחו: "גילוי מוקדם של מחלת הסרטן הוא קריטי. בכל פעם שאתה מגלה שלמישהו יש סרטן מסכן חיים, טוב לגלות אותו שעה אחת קודם".