גבעת הקפיטול, ארכיון (צילום: רויטרס)
"בדוק האם ישראל הפרה זכויות אדם" | צילום: רויטרס

הסנטור פטריק לייהי ועשרה חברי וחברות קונגרס פנו במכתב לנשיא אובמה ובו הם דורשים ממנו לבדוק את הטענות לפיהן ישראל ביצעה הפרות של זכויות האדם של הפלסטינים. במגזין האמריקני "פוליטיקו" שם נחשף המכתב, מבהירים כי במקרה ובו תיפתח בדיקה שכזו, הסיוע הביטחוני האמריקני עלול להיפגע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המכתב עליהם חתומים הבכירים נמסר לשר החוץ ג'ון קרי כבר באמצע החודש הקודם. בדברים שכתבו הסנטור וחבריו מהקונגרס הם מבקשים לבדוק את הטענות כלפי ישראל, בנוסף לטענות רבות וקשות יותר כלפי מצרים. "יש לבדוק את הטענות למעשי הרג ללא משפט שנעשו במדינות", כתבו הבכירים.

הטענה: ניטרול מחבלים - הריגה ללא משפט
הטענה: ניטרול מחבלים - הריגה ללא משפט | צילום:

את המכתב שלחו חברי הקונגרס והסנטור בשיא גל הטרור האחרון ולנוכח ההאשמות כלפי ישראל לפיהן חיסול המחבלים הדוקרים היא הוצאה להורג ללא משפט. גורמים פוליטיים בארה"ב טוענים כי למרות שהמכתב נשלח כבר ב-17 באוקטובר, אין זו יד המקרה שהוא פורסם בעת הזאת, בלב חקירת החייל שירה למוות במחבל המנוטרל בחברון.

חתימתו של הסנטור לייהי בולטת במיוחד על גבי המכתב ולא רק בשל תפקידו. לייהי הוא הדמות המרכזית שפעלה על מנת לחוקק את החוק לפיו מדינה שתפר זכויות אדם, לא תזכה לסיוע ביטחוני מארה"ב. במכתב מבקש הסנטור לבדוק שוב ובקפידה את מנגנון הסיוע לישראל ולמצרים נוכח המראות הקשים מהמהומות בקהיר ב-2013 ובגל הטרור הנוכחי בישראל.