100 שנה אחרי התברר: איינשטיין צדק (צילום: האוניברסיטה העברית)
100 שנה אחרי התברר: איינשטיין צדק | צילום: האוניברסיטה העברית

עולם האסטרופיזיקה הפנה הערב (חמישי) את תשומת לבו לשני מוקדים מרכזיים - וושינגטון וירושלים. מספר חוקרים אמריקנים חשפו כי 100 שנה לאחר שהמדען היהודי אלברט איינשטיין ניסח את תורת היחסות, הם הצליחו להוכיח חלק מהתיאוריה שמעולם לא אושש, המתייחס לגלי כבידה. במקביל, נחשף באוניברסיטה העברית בירושלים המסמך עליו כתב איינשטיין את החלק בתיאוריה שלו, המתייחס לאותם גלים שהיו נסתרים עד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גלים אלקטרומגנטיים, כמו גלי רדיו או גלי אור, היו מוכרים לעולם המדע שהבין כי מדובר בתנודות קטנות בשדה החשמלי והמגנטי. לפני כמאה שנה ניסח אלברט איינשטיין את תורת הכבידה שלו, שם מצא כי בדומה לגלים האלקטרומגנטיים - גם כוח הכבידה פועל על ידי גלים.

הפרופסור צבי פירן ממכון רקח לפיסיקה באוניברסיטה העברית הסביר כי "גלי כבידה הם תנודות חלשות בשדה הכובד המתפשטות אף הן במהירות האור". לדבריו, תנודות אלו חלשות מאד ולכן יש צורך במכשירים מדויקים ביותר כדי לגלותן.

אלברט איינשטיין (צילום: חדשות)
תרם את קניינו לאונ' העברית | צילום: חדשות

בשנים האחרונות בנו מדענים אמריקנים ואירופאים מספר גלאים של גלי כבידה. בחודש ספטמבר האחרון הופעלו הגלאים האמריקנים והביאו לגילוי המרעיש. במסיבת העיתונאים בוושינגטון הודיעו המדענים כי בהתאם לתאוריה של המדען היהודי, הם גילו גלי כבידה שנפלטו ממערכת של שני חורים שחורים שהתמזגו לחור שחור אחד.

המסמך המקורי של איינשטיין (צילום: האוניברסיטה העברית)
המסמך המקורי של איינשטיין | צילום: האוניברסיטה העברית

"הגילוי הזה דרמטי כיוון שהוא פותח לנו חלון חדש לראות את היקום, ומאשר את הבנתנו היסודית של כוח הכבידה", טען הפרופסור ברק קול, ראש החוג לפיסיקה באוניברסיטה העברית וחוקר בתחום. "הוא מאושש את התחזית של איינשטיין מלפני 100 שנה כפי שניתן לראות במסמכים שחשפנו היום".

הגילוי: דרך חקר החורים השחורים (צילום: חדשות 2)
הגילוי: דרך חקר החורים השחורים | צילום: חדשות 2

"אבן הדרך המדעית הושגה בעזרת זוג גלאי לייזר ענקיים בארה"ב, הממוקמים בלואיזיאנה ובוושינגטון", הודיעו החוקרים במסיבת העיתונאים בארה"ב. לדבריהם הכבידה נעה בגלים, כמו אור. שני מכשירי הלייזר שעבדו יחדיו הצליחו לזהות תנודות קטנות של גלי כבידה. המדענים אמרו שהם מסוגלים להמיר את התנודות לגלי קול.

"אנחנו יכולים להשמיע את זה ברמקול, אנחנו יכולים לשמוע את החורים השחורים", הם אמרו. "אנחנו באמת עדים לפתיחת כלי חדש עבור האסטרונומיה. זו תחושה חדשה".

קליפורד ברג'ס, פיזיקאי תיאורטי ממכון פרימטר בווטרלו שבאונטריו קנדה, טען: "אם זה נכון, אז אפשר להגיד כמעט בוודאות שהמדענים יזכו בפרס נובל בפיסיקה השנה - זה גילוי בקנה מידה עצום".

ברחבי העולם הביעו התפעלות מהממצאים החדשים, ובין המברכים, גם מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, שכתב בפוסט מיוחד על התלהבותו. "אלברט אינשטיין הוא אחד הגיבורים שלי", כתב. "זה מעורר השראה לחשוב על כל השנים והמאמץ, דור אחר דור, שהשקיעו בכדי לחשוף את התובנה הזאת על היקום שלנו. פריצת הדרך של היום היא לא רק פרי כישרונם של מדענים ומהנדסים מבריקים מעמים רבים, אלא גם פיתוחים טכנולוגיים שרק לאחרונה התאפשרו. מזל טוב לכל מי שעזר לגרום לזה לקרות, אינשטיין היה גאה בכם".

איינשטיין הוא ממייסדי האוניברסיטה העברית והוא השאיר לה את כל קניינו הרוחני. המסמכים המקוריים אודות גלי הכבידה נמצאים בארכיון איינשטיין שבקמפוס אדמונד י. ספרא של האוניברסיטה, המנוהל על ידי ד"ר רוני גרוס.

במסמך הציג המדען משוואה (53) המייצגת את התוצאה המרהיבה של מאמצי חיפושו אחר משוואת שדה קווריאנטית באופן כללי לשדה הכבידה. אגף שמאל במשוואה הוא הצורה המפורשת של טנסור ריצ'י, שאיינשטיין זיהה כבר ב-1912 כמרכיב המרכזי בתורת היחסות הכללית. הוא מתאר את מבנהו הגאומטרי של המרחב-זמן שיוצרת התפלגות החומר במרחב. זו מתוארת באגף ימין באמצעות טנסור האנרגייה-תנע.