לאחר כחצי שנה של מעורבות פעילה במלחמת האזרחים בסוריה, הצבא הרוסי אורז את חפציו ויוצא מהמדינה. הטלוויזיה הרוסית פרסמה את התמונות הראשונות מהנסיגה ובהן נראים אנשי חיל האוויר של פוטין מעמיסים את הציוד למטוסי התובלה בבסיס חיל האוויר בלטקיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

יממה לאחר שהנשיא פוטין הכריז במפתיע כי צבאו יעזוב את סוריה, והרכבת האווירית מסוריה לרוסיה כבר החלה. על פי פוטין המעורבות הרוסית בסוריה השיגה את כל מטרותיה ולכן החליט להסיג את הכוחות.

תגן על מטוסי אסד? סוללת S-400 (צילום: RIA novosty)
סוללת S400 שנפרשה בסוריה | צילום: RIA novosty

"הפעולות האפקטיביות של הצבא שלנו יצרו את התנאים לתחילת תהליך השלום", אמר פוטין במהלך פגישה שקיים בקרמלין. "אני מאמין שהמשימה שהוצבה בפני שר החוץ ושר ההגנה מולאה בשלמותה. בסיוע הצבא הרוסי הצליחו צבא סוריה והכוחות הנאמנים למשטר להשיג תפנית משמעותית בלחימה נגד הטרור העולמי".

פוטין ואסד, ארכיון (צילום: רויטרס)
פוטין ואסד הסכימו על צמצום הנוכחות | צילום: רויטרס

למרות שהנסיגה כבר החלה והוראתו של הנשיא פוטין היא להוציא את הכוחות באופן מיידי, הוא לא ציין תאריך יעד לנסיגה מלאה של צבאו מסוריה והוסיף כי כוחות רוסיים יישארו בנמל טרטוס ובבסיס חיל האוויר באזור לטקייה.

זמן קצר לאחר ההודעה הדרמטית של פוטין, פרסם ארמון הנשיאות בדמשק הצהרה לפיה הצדדים הסכימו על הפחתת נוכחות חיל האוויר הרוסי בסוריה. עוד נמסר בהצהרה כי הנשיאים אסד ופוטין סבורים כי המהלך עולה בקנה אחד עם "המשך הירידה באלימות ובהתאם למצב בשטח".