ה"חיילים" הכבולים
ה"חיילים" הכבולים | צילום:

באירן ניצלו את חגיגות יום השנה ה-37 למהפכה כדי להתגרות שוב בארה"ב, כשערכו ברחובות טהרן מיצג בו הובלו ה"מלחים" האמריקנים שנלקחו בשבי במימי המפרץ הפרסי בחודש שעבר, שתמונות אמתיות שלהם פורסמו בכלי תקשורת בימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חלק מה"חיילים" נראים כורעים על ברכיהם ומשלבים ידיים מאחורי ראשם וחלקם הסתובבו במצעד עם שלשלאות סביב גופם.

כחלק מהמחזה המוזר הזה, בו נראתה בין השאר אחת הנשים בלבוש לא צנוע, מחזיק אחד הגברים תינוק שאחוז שלט בו נכתב "מוות לאמריקה". גם דגם של הטיל הבליסטי החדש "עימאד", ששיגור הניסוי שלו הפר את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם וגרר סנקציות על הרפובליקה האסלאמית, הוצב במצעד.

החגיגות בטהרן
החגיגות בטהרן | צילום:

הנשיא חסן רוחאני נשא נאום ואמר כי "כל מדינות העולם הודו בכך שטעו ביחס לאירן במשך 37 שנים. העולם הבין כי שפת הסנקציות הובילה למבוי סתום ואפשר לדבר אתנו רק בשפה של כבוד".

אתמול, לאחר שהיה נדמה כי התקרית שבה נעצרו 10 מלחים במים הטריטוריאליים של אירן היא נחלת העבר, פרסמה שוב הטלוויזיה האירנית תיעוד מביך מתקופת השבי. ברשת טלוויזיה במדינה שודר סרטון קצר בו נראה אחד החיילים בוכה, מסיבה לא ידועה. כמו כן כלל התשדיר מספר חיילים שמשבחים את ההתנהלות של שוביהם האירניים.

מיצג אומנותי?
מיצג אומנותי? | צילום:

בסרטון נוסף, ששודר בחודש ינואר והופיע גם אתמול בשידורים, נראה אחד הלוחמים מתנצל ומשבח את תפקוד האירנים: "זו הייתה טעות, זו אשמתנו ואנחנו מביעים סליחה. ההתנהגות האירנית כלפינו, בזמן שהיינו כאן, הייתה מצוינת. אנחנו מודים לכם על האירוח והסיוע - ולא היו לנו שום בעיות".