קאשה. בית המשפט פסק נגדה (צילום: רויטרס)
קאשה. בית המשפט פסק נגדה | צילום: רויטרס

תעשיית המוזיקה האמריקאית מתייצבת מאחורי זמרת הפופ קאשה: בית המשפט העליון של מדינת ניו יורק קבע בסוף השבוע האחרון כי הזמרת קאשה, האחראית ללהיטים כמו Tik Tok ו -We R Who We R, מחוייבת להישאר בחוזה עליו חתמה ולהמשיך לעבוד תחת חברת התקליטים קימוסאבי של המפיק ד"ר לוק - חברת בת של חברת התקליטים סוני - ולא תוכל לשחרר מוזיקה מחוצה לה, וזאת על אף שטענה כי ד"ר לוק תקף אותה מינית. על פי החוזה, מחויבת הזמרת לעוד ארבעה אלבומים תחת החברה שלו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"את מבקשת מבית המשפט לבטל חוזה שהתנהל עליו משא ומתן אינטנסיבי ושהוא אופייני לתעשייה", הסבירה השופטת את החלטתה. עורכי דינו של ד"ר לוק הוסיפו כי רצונה של הזמרת להקליט מוזיקה תחת חברת תקליטים אחרת מעידה כי הבעיה שלה אינה עם החוזה, אלא עם החברה. מנגד, עורכי דינה של קאשה טוענים כי הזמרת הביעה נכונות לעבוד עם מפיקים אחרים בחברת סוני - אולם ד"ר לוק מסרב לשחרר אותה מהמחויבות לעבוד דווקא תחת חברת הבת שלו.

קאשה בת ה-28 טוענת כי המפיק, עמו התחילה לעבוד בשלב מוקדם בקריירה, התעלל בה נפשית ומינית. לדבריה, כינה אותה "מקרר שמן" - דבר שהוביל לפיתוח הפרעות אכילה - ואף סימם ואנס אותה. "הוא התעלל בה על מנת להרוס את הביטחון העצמי והדימוי העצמי שלה, כדי שיוכל להמשיך ולשלוט באופן מוחלט בחיים ובקריירה שלה", נכתב בכתב התביעה. לדבריה, המפיק הזהיר אותה כי אם תחשוף את התקיפות המיניות, "יהרוס אותה ואת משפחתה".

המפיק, ששמו האמיתי הוא לוקאס גוטוואלד, דוחה מכל וכל את טענותיה של הזמרת, ומצהיר כי מדובר בניסיון סחיטה. לדבריו, הזמרת לא הייתה מרוצה מהכיוון אליו הלכה הקריירה שלה ומשכך בדתה את הדברים. הוא הגיש מצידו תביעה נגדית נגד הזמרת, אמה והמנהל שלה בגין הוצאת דיבה והפרת חוזה.

המוזיקאים מצייצים בטוויטר: "אנחנו איתך, FreeKesha#"

קאשה ביציאה מבית המשפט. פרצה בבכי (צילום: CNN)
קאשה ביציאה מבית המשפט. פרצה בבכי | צילום: CNN

עם הישמע הכרעת הדין, פרצה הזמרת בדמעות בבית המשפט. גם מעריצים רבים שהתגודדו מחוץ לבי המשפט עם שלטים כשהם קוראים "שחררו את קאשה", הגיבו בלב כבד. "הלב שלי שבור. כל הפרשה הזו פשוט מחליאה", אמר אחד המעריצים בדמעות, ואחרת הוסיפה כי "איש לא צריך להיות מחויב לעבוד עם אדם שהתעלל בהם מינית".

גורמים בתעשיית המוזיקה התייצבו לצידה של הזמרת עם היוודע החלטת בית המשפט, כשרבים מהם משתמשים בתגית FreeKesha#. "יש אנשים בכל רחבי העולם שאוהבים אותך, ואני יכולה לומר בכנות שאני מעריצה אותך על האומץ שלך", צייצה ליידי גאגא. הזמרת קלי קלארקסון, שעבדה בעבר עם המפיק, צייצה "אני מנסה לא לומר כלום, כי אם אתה לא יכול לומר משהו נחמד על מישהו... אז הנה אני לא מדברת על ד"ר לוק".

ד"ר לוק. מכחיש את כל הטענות (צילום: sky news)
ד"ר לוק. מכחיש את כל הטענות | צילום: sky news

הזמרת לורד כתבה בטוויטר כי היא "עומדת לצד קאשה בזמנים הקשים, הטראומטיים והלא הוגנים האלה", וגם הזמרת לילי אלן השתמשה ברשת החברתית כדי לצייץ הודעת תמיכה: "המחשבות שלי עם קאשה היום. אני מצטערת שאת נאלצת לעבור את החוויה הזו". הראפרית איגי אזליה הוסיפה כי "אם שני אנשים לא רוצים לעבוד זה עם זה, זה אכזרי שאחד מהם יכפה חוזה על השני", ואילו הזמרת אריאנה גראנדה הסתפקה בציוץ קצרצר: "הלב שלי עם קאשה".