מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מחנה ההשמדה אושוויץ | צילום: רויטרס, חדשות

התביעה בגרמניה הודיעה היום (שני) כי תושב המדינה בן 94 יואשם בסיוע לרצח יהודים במהלך השואה. האיש, ששמו לא הותר לפרסום, שירת כחובש במחנה ההשמדה אושוויץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התביעה מייחסת לו סיוע לרצח 3,681 איש, רובם יהודים, במהלך שירותו במחנה ההשמדה. דובר התביעה במחוז שוורין, סטפן אורבנק, אמר כי הקשיש היה סמל ב-SS וסייע לפעולת מחנה ההשמדה.

הקשיש הוא אחד מ-30 אזרחים גרמנים אותם המליצה התביעה במדינה ב-2013 להעמיד לדין בגין פשעים מתקופת השואה. עורך דינו של הנאשם, פיטר-מיכאל דייסטל, אמר לעיתון הגרמני "בילד" כי אין כל ראיה ל"פשע מוכח" מצד לקוחו.

"אין ראיה לפשע מוכח" (צילום: AP)
"אין ראיה לפשע מוכח" | צילום: AP

לפני כתשעה חודשים נעצר אזרח אמריקני בן 89 מפילדלפיה והואשם בכך ששימש כשומר במחנות אושוויץ ובוכנוואלד במהלך מלחמת העולם השנייה. יוהאן ברייר, יליד צ'כוסלובקיה, הוא האדם המבוגר ביותר שהואשם אי פעם בארצות הברית בגין קשרים עם הרייך השלישי. סוכנויות הידיעות מדווחות כי ייתכן שברייר הוא הנאצי האחרון שנמצא על אדמת אמריקה.

מהאישום נגד ברייר, שהיה קצין SS נאצי,  עולה כי הוא עבד בעיקר כשומר חמוש באושוויץ ולקח חלק במעשי רצח של מאות אלפי יהודים מהונגריה, צ'כיה וגרמניה ב-1944. גורמים רשמיים טענו כי הוא עבד גם במחנה ההשמדה הסמוך בירקנאו.