ההרס בבאגה, מאות בתים -נמחקו (צילום: הגרדיאן)
ההרס בבאגה, מאות בתים -נמחקו | צילום: הגרדיאן

פני הרשע ממעוף הלוויין: תצלומים מהחלל שפורסמו היום (חמישי) חושפים את מה שמוגדר כאסון שהותירו תקיפות ארגון הטרור בוקו חראם בצפון מזרח ניגריה. פעילי ארגון "אמנסטי", שמקדמים את התמונות שצולמו בשבועיים האחרונים, טענו כי התצלומים מציגים "עדות מזעזעת שבלתי נתפסת על הדעת" מההרס בערים באגה והעיר הסמוכה - דורון באגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים מניגריה בשבועות האחרונים, אלפי בני אדם נהרגו ו-3,700 מבנים נהרסו ונשרפו במתקפות של ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני בערים שבחבל ברונו. הארגון פועל להחלת חוקי ה"שריעה" המוסלמים הקיצוניים בכפייה על התושבים. התמונות צולמו ב-2 בינואר וב-7 בינואר, וההשוואה ביניהן מראה על היקף הנזק שזרע הארגון.

דניאל איירה, איש אמנסטי שנמצא בניגריה, אמר כי "הפרטים האלה מראים כיצד יישובים שלמים נמחקים בתוך יום או יומיים - התמונות האלה הם תיעוד המתקפה הקטלנית וההרסנית ביותר שראינו מהארגון. אנחנו רואים כאן הרס מכוון נגד אזרחים, הבתים שלהם, מרפאות ובתי ספר - הכל נשרף".

"הוא ידע מה לעשות". שקאו (צילום: sky news)
אנשי בוקו חראם - מסע כיבוש חסר רחמים | צילום: sky news

"אנשים רדפו אחרינו ירו והרגו בכולם"

בשבוע האחרון דווח כי יותר ממיליון וחצי בני אדם ברחו מהאזורים בצפון ניגריה, אזורים שנופלים בידי הארגון. התושבים בורחים מאימת הטרור למדינות השכנות כגון צ'אד וקמרון, ומי שלא בורח חי בפחד ומציאות בלתי נתפסת. "ראיתי בערך 100 גופות בבאגה, ברחתי מהחמושים ליערות, אנשי הארגון רדפו אחרינו ירו והרגו את כולם", אמר איירה.

עדים נוספים מהאזור סיפרו על מעשי זוועה בשבויים שנופלים בידי הארגון: אישה שנשבתה בידי הארגון והצליחה לברוח אחרי ארבעה ימים סיפרה כיצד אנשי הארגון ריכזו 300 נשים בבית ספר בעיר באגה, אילצו אותן להתאסלם, התעללו בחלקן ובחרו את הצעירות שבהן לפעילות של הארגון.

מאז שנת 2009 נהרגו אלפי אנשים במסע הכיבוש של הארגון ומאות נחטפו - בהן התלמידות שנשבו בידי הארגון. מנהיגים נוצרים, ראשי כפרים ובכירים בממשל הניגרי מבקשים מהעולם לעשות יותר, ולהתגייס למען תושבי המדינה. הצבא הניגרי ביחד עם צבאות של מדינות שכנות מנסה בשבועות האחרונים לשתף פעולה כדי לעצור את הארגון.