אחרי חודשים של תעמולה ולילות בלי שינה עבור כוכבים, במאים, מפיקים ואנשי תעשיית הקולנוע - הוליווד תחגוג הלילה בפעם ה-87 את היצירות הקולנועיות של השנה, והעולם כולו יצפה. אולם קודאק בלוס אנג'לס כבר מוכן, כמדי שנה, לכוכבים ולכוכבות. מחשש שגשמים יהרסו את חגיגת השטיח האדום, יריעת פלסטיק נפרסה מעליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבל לא הכל אדום ונוצץ. לקראת הטקס קמה מחאה נגד העובדה שישנו רוב של גברים לבנים ברשימת המועמדים ומחלקי הפרסים. את המחאה מוביל חבר הקונגרס האמריקני טוני קרדנאס מקליפורניה שהביע צער על המצב. הוא מצביע על כך שבין 15 המועמדים לפרסי הבימוי והתסריט אין השנה אפילו אישה אחת. לטענתו, גם ברשימת המועמדים של השחקנים והבמאים יש דומיננטיות גברית לבנה.

גם שריל בון איזאקס, האישה השחורה הראשונה שמונתה לכהן בתפקיד נשיאת האקדמיה, הביעה הסתייגות. "אני מצפה לראות מגוון תרבותי גדול יותר בין המועמדים שלנו בכל הקטגוריות", היא אמרה לסוכנות הידיעות AP.

לא זכה באוסקר. "איה"
מחזיקים אצבעות ל"איה" | צילום:

אבל ברגע שהטקס יתחיל, הנושאים האלו יישכחו והעולם ימתין לרשימות הזוכים. בישראל, מחזיקים אצבעות לסרט "איה" המתמודד בקטגוריית הסרט העלילתי הקצר, אבל בסוכנויות ההימורים סבורים שגם הערב תעשיית הסרטים הישראלית לא תביא פסלון הביתה. 

מאתרי ההימורים עולה כי הקרב על הסרט הטוב ביותר הוא בין "בירדמן" ל"התבגרות", כאשר "בירדמן" מוגדר כעת כמוביל. הסוכנויות חוזות כי הזוכה בפרס הבימוי יהיה אלחנדרו גונזלס איניאריטו על "בירדמן", ואם לא הוא - גם כאן ההימור הבא מצביע על "התבגרות", ואז ריצ'רד לינקלייטר יקבל את הכבוד.

בקטגוריית שחקן השנה בולטים מייקל קיטון מ"בירדמן" ואדי רדמיין מ"התיאוריה של הכל". בקטגוריית שחקנית המשנה מובילה פטרישיה ארקט ששיחקה בסרט "התבגרות" והצטלמה בשבילו - כמו יתר שחקני הסרט - במשך 12 שנה. המהמרים סבורים ש"מלון גרנד בודפשט" עשוי להיות השם המוביל בפרס על התסריט, התפאורה, המוזיקה והתלבושות.

בקטגוריית הסרט הזר מתרחש מאבק מזרח-אירופי בין "אידה" הפולני ל"לוויתן" הרוסי. לישראל אין השנה נציגות בקטגוריית הסרט הזר, לאחר ש"גט" של האחים אלקבץ לא העפיל אפילו ל"שורט ליסט" של תשעת הסרטים המובילים.