השורד האחרון של פרל הארבור
השורד האחרון של פרל הארבור | צילום: AP

הלך לעולמו האדם האחרון שראה במו עיניו, בזמן אמת, את המתקפה ההיסטורית של יפן נגד ארה"ב בנמל הפנינים (פרל הרבור) שבהוואי. הוא שירת על ספינת הקרב אריזונה, שטובעה במתקפה כשמאות מחבריו מצאו את מותם באותו בוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בשנת 1941 היה ג'וזף לאנגדל קצין צעיר בן 27. הוא ישן בחדרו שבנמל ב-7 בדצמבר, כשבהפתעה גמורה החלו הפצצות של הכוחות היפניים על הנמל, אירוע היסטורי שישנה בדיעבד את ההיסטוריה של המאה ה-20.

על פי ביוגרפיה שנכתבה עליו, לאנגדל יצא במהירות החוצה, והספיק לראות את ספינתו שוקעת בתוך המים בתשע דקות בלבד. הוא החל מיד לנסות להציל את חבריו ל"אריזונה", ש-1,177 מהם טבעו למוות או נהרגו במתקפה.

אתר הזיכרון של ספינת הקרב אריזונה
אתר הזיכרון של ספינת הקרב אריזונה | צילום: רויטרס

לאנגדל, שהשתחרר עם סיום המלחמה בדרגת סגן, היה גם בעליו של בית עסק למכירת רהיטים עד פרישתו לגמלאות. לו ולאשתו ליבי יש שני בנים, שאחד מהם התגייס גם הוא לחיל הים האמריקני.

"במהלך 100 שנות חייו הוא ראה דברים רבים ושינויים רבים", כתב הבן, טד, שהיה שותף לכתיבת הביוגרפיה של אביו, בחשבון הפייסבוק שלו. עוד הוסיף הבן כי אפרו של אביו יפוזר בספינת הקרב הוותיקה.

"אריזונה", שטובעה כאמור במתקפה, הייתה הספינה הגדולה ביותר שאיבדו האמריקנים באותו בוקר בהוואי ובה מצאו את מותם מספר החיילים הגדול ביותר. עם השנים היא הפכה לסמל אמריקני, ושרידי האונייה נמצאים עד היום בקרקעית נמל הפנינים, כאנדרטה לנופלים במתקפה היפנית.