תהיה המדינה ה-26 לאשר? (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

תקדים בקריביים: משרד המשפטים של פורטו ריקו הודיע ביום אמש (שישי) כי החליטו שלא להתנגד עוד לבקשות של נישואים חד מיניים של אזרחי האי המוגשות בשטח ארה"ב. עבור האי הקריבי שרוב תושביו קתולים, מדובר בתפנית שהפתיעה רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר המשפטים של פורטו ריקו סזאר מירנדה הודיע כי אין זה הוגן לקבוע שמוסד הנישואים הוא רק בין גבר לאישה, ושהממשל אינו יכול עוד להמשיך ולהפלות את הקהילה ההומו לסבית בארצו. לפיכך לא יתנגדו השלטונות להכרה בנישואים של אזרחי האי הנישאים בארה"ב.

"זה לא הוגן ולא נכון להגן על חוקתיותו של חוק זה", אמר מירנדה והוסיף, הזכויות צריכות להיות זמינות לכל מי שאוהבים אחד את השני, שדואגים לכל אחרים, שעובדים ותורמים לחברה זו כמו כולם."

"זהו יום היסטורי"

הודעת משרד המשפטים הגיעה בעקבות תביעה ייצוגית אותה הגישו מספר זוגות הומוסקסואלים בפורטו ריקו בדרישה לשנות את ההגדרה המשפטית באי המכיר רק בנישואים בין גבר ואישה, כמו גם אלה שאוסרים על נישואים חד-מיניים והכרה בנישואים כאלה.

"זהו יום היסטורי, ואנחנו נמצאים באקסטזה", אמרה ג'ואנה ולז שנישא לבת זוגתה בניו יורק בשנת 2012, "לא רק חיינו השתנו אלא גם של סביבנו. אנחנו מקוות שזה יגרום חברה למקום טוב יותר לדורות הבאים."

אולם להכרזה זו מתנגדים רבים. מחוקקים מהאופוזיציה ומנהיגים דתיים ביקרו את ההחלטה והאשימו את הממשלה בכך שכפו את השינוי במקום לקיים משאל עם."זו סטירה לחי לחברה הפורטוריקנית" אמרה המחוקקת מריה מילגרוס צ'רבונייר. "הממשלה לא צריכה לשחק עם סוגיות עדינות כמו נושא המשפחה, שהיא אבן הפינה של האי שלנו", הוסיפה.