"ממשלת אחדות תוך שנתיים". קרי (צילום: רויטרס)
"לדרוש מאירן להיכנע זו לא תכנית" | צילום: רויטרס

יממה לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקני, התייחס מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי באופן מרומז לביקורת שנשמעה נגד ההסכם המתגבש עם אירן. "לדרוש מאירן להיכנע או להתקפל זו לא תכנית", אמר קרי בתום שלושה ימי שיחות עם מקבילו האירני בשוויץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אף אחד לא הציג חלופה טובה יותר למניעת נשק גרעיני מאירן", הוסיף קרי. מזכיר המדינה האמריקני ושר החוץ האירני מוחמד זריף אמרו היום כי חלה התקדמות בשיחות אך הוסיפו כי נותרו בין הצדדים מחלוקות של ממש. "ישנם עדיין פערים משמעותיים והחלטות חשובות שצריכות להתקבל", אמר קרי.

עם סיום השיחות בשוויץ המריא קרי לבירת סעודיה ריאד, שם הוא צפוי לעדכן את המלך הסעודי ונציגים נוספים ממדינות המפרץ אודות ההתקדמות במגעים עם אירן. קרי צפוי לשמוע ממנהיגי המדינות הערביות באזור על חששם מפני ההסכם המתגבש".

נשיא אירן חסן רוחאני פרסם היום הודעה שנוגעת לשיחות עם המערב. "אם הבסיס למשא ומתן הוא הגברת השקיפות אז נסכים לכך", אמר. "אך אם מטרת השיחות היא למנוע מאזרחי אירן את זכותם הטבעית - התקדמות בתחומי המדע והטכנולוגיה - זה אך טבעי שלא נסכים לכך".

בתוך כך זכה היום נתניהו לתמיכה פומבית ראשונה בנאום שלו בעולם הערבי. העורך הראשי של רשת אל ערבייה באנגלית פרסם מאמר מיוחד ובו קרא לנשיא ארצות הברית אובמה להתייחס ברצינות לתוכן נאומו של נתניהו. לדבריו הנאום תיאר במדויק את הסכנה הנשקפת למדינות האזור ולמערב מההסכם המתגבש.