"לא נביא עסקה רעה". אובמה | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס בריאיון לרשת CNN להתקדמות במשא ומתן בין מעצמות המערב ואירן, ועל האיומים מצד חברי קונגרס לפעול להחרפת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית. בריאיון טען הנשיא כי "הפעלת סנקציות חדשות בעת הזו תהווה צעד שרק תראה לאירנים את דרך החוצה מהשיחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר אובמה במהלך ביקור תנחומים שערך בערב הסעודית, בעקבות מותו של המלך עבדאללה. לטענתו, העסקה עליה עמלים הצדדים תבטיח שאירן לא תוכל להשיג נשק גרעיני. "כבר אמרתי בעבר שנעדיף לא לעשות עסקה מלעשות עסקה רעה", אמר אובמה.

"אני מתכוון לדבר על כך בקונגרס", הבהיר הנשיא. "אשאל כל חבר בקונגרס למה דחינו עסקה כזו והעדפנו אופציה צבאית שתהיה פחות יעילה בבלימת הגרעין האירני. תקיפה צבאית תהיה מסוכנת בתקופה שבה אנו רואים יותר מידי עימותים במזרח התיכון. אני בטוח שאני צודק בטיעון הזה".

אובמה אמר בראיון שאין הבדלים מהותיים ביחס של ארצות הברית וישראל לגרעין האירני. הוא הוסיף כי "לא שמעתי הכחשה משכנעת לטיעון שלי שהנהגנו סנקציות מאוד יעילות נגד האירנים, שהובילו אותם לשולחן המו"מ". אובמה אף טען שגם המודיעין הישראלי אישר שאירן בלמה את צבירת האורניום המועשר.

"עבורנו להזיק לדיפלומטיה בשלב קריטי כזה למען מטרה לא טובה - זו טעות", הדגיש אובמה. "מה שאנו צריכים לעשות זה לסיים את הסבב הזה של השיחות, ולהפעיל לחץ על אירן שתגיד כן ללחץ הבינלאומי שמופעל עליה".

אובמה גם התייחס לביקורו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארצות הברית, וחזר על הצהרתו שאין בכוונתו להיפגש עמו. "אני לא אפגוש את נתניהו בגלל המדיניות שלנו לפיה אנו לא פוגשים מנהיגים מהעולם שבועיים לפני בחירות", אמר הנשיא האמריקני. "אני חושב שזה לא ראוי וזה נכון גם לבני בריתנו הקרובים ביותר".

אובמה השווה את ביקורו של נתניהו למצב שנוצר עם ראש הממשלה הבריטי דיויד קמרון, עמו הוא צפוי להיפגש חודשים ספורים לפני הבחירות בבריטניה. הנשיא הבהיר שייפגש עם קמרון כבר בימים הקרובים, בטרם הבחירות שיתקיימו בחודש מאי.