קרי וזריף במהלך השיחות, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
עד שייצא עשן לבן: יממה להסכם | צילום: רויטרס

יום היסטורי בשוויץ: הלילה בחצות יפוג המועד הנקוב שנקבע להשגת הסכם מסגרת בעניין הגרעין בין אירן למעצמות. על פי הדיווחים מהשיחות בלוזאן שהתחדשו הבוקר, שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, אך מדגישים כי עדיין ניתן לגשר על הפערים. בין הנקודות שבמחלוקת - השאלה כמה שנים תימשך ההגבלה על העשרת אורניום באירן, אילו סנקציות יוסרו עם החתימה, ואילו יוחזרו אם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2

שרי החוץ של ארה"ב, אירן, צרפת והאיחוד האירופי כבר נמצאים בלוזאן שבמערב שוויץ שם מתקיימות השיחות. במהלך היום צפויים להגיע לשיחות גם שרי החוץ של רוסיה וגרמניה כדי לדון בפרטים האחרונים. על פי הערכות בשוויץ, אם ייחתם הסכם, זה לא יקרה לפני הדקה התשעים - שעות הלילה המאוחרות.

אמש אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף אמרה אמש כי "הסיכוי להגיע למתווה עומד על 50%" והוסיפה: "בכנות, אנחנו לא יודעים מה יקרה אם לא נגיע לזה". הארף המשיכה והתייחסה לאחת מנקודות המחלוקת, כך על פי דיווחים, בין אירן למעצמות - העברת האורניום המועשר אל מחוץ לגבולות הרפובליקה האסלאמית. "אין צורך לעשות כן כדי להגיע לזמן-פריצה לפצצה של שנה".

619808
צילום:

בריאיון לרשת MSNBC הוסיפה דוברת מחלקת המדינה: "מעולם לא היה סיכום עם האירנים על כך. שוחחנו עמם על מספר דרכים אחרות ונראה אם נשיג עליהן הסכמה ב-24 השעות הקרובות". בכל מקרה, אמרה הארף, עסקה תיתכן גם אם לא תושג הסכמה בסוגיה זו.

"אין לטהרן כוונה לוותר על מאגרי האורניום"

אמש הכחיש סגן שר החוץ האירני את הדיווחים בנושא והבהיר כי לטהרן אין כל כוונה לוותר על מאגרי האורניום המועשר שברשותה וכן לא להעביר אותם לרוסיה. בהתייחסותו לתנאים שלהם הסכימה לכאורה אירן במסגרת החתימה על טיוטת הסכם העקרונות מול מדינות המערב, דחה סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י את הפרסומים והבהיר נחרצות כי לארצו אין כל כוונה לוותר על מאגרי האורניום שהספיקה להעשיר בשנים האחרונות.

יממה לדד-ליין (צילום: רויטרס)
יממה לדד-ליין | צילום: רויטרס

על פי הדיווחים קודם לכן, הביעו נציגי אירן נכונות לצמצם את מספר הצנטריפוגות שברשותה לפחות מ-6,000 וכן התחייבו להעביר את מרבית האורניום המועשר שברשותה לאחסון במתקנים ייעודיים ברוסיה השכנה.

לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ האירני, זריף | צילום: רויטרס, חדשות

כמו כן, מלבד המחלוקות על הפחתת כמות הצנטריפוגות והוצאת האורניום משטחה, טרם הושגה הסכמה על עתידו של כור הפלוטוניום באראק והפסקת פיתוח הצנטריפוגות מהדור החדש. "עדיין אין הסכם", אמר בכיר בצוות המשא ומתן האירני לסוכנות AFP. "הסוגיות שעל הפרק חייבות להיפתר קודם לכן".