האפיפיור נוחת במנילה, היום (צילום: AP)
האפיפיור נוחת במנילה, היום | צילום: AP

האפיפיור פרנציסקוס התייחס היום (חמישי) לפיגועי הטרור בפריז בשבוע שעבר ולסערה סביב המהדורה החדשה של המגזין "שארלי הבדו" ובה הקריקטורה של מוחמד. "גם לחופש הביטוי יש גבול, כשזה מגיע ללעג לדת של האחר", אמר מנהיג הכנסייה הקתולית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר פרנציסקוס במהלך טיסה מסרי לנקה לפיליפינים, כשנשאל על עמדתו בנוגע לחופש הביטוי. הכס הקדוש אמר שאי אפשר לעורר פרובוקציות על חשבון אחרים ולהעליב את האמונה של האחר. "מי שעושה כאלה דברים, צריך לצפות לתגובה", הבהיר. "אי אפשר לעורר פרובוקציה, אי אפשר להעליב את האמונה של האחר, אי אפשר לצחוק על אמונה".

מתקפת הטרור במגזין ב-2015 (צילום: The Sun)
הרצח במגזין שארלי הבדו | צילום: The Sun

"גם חופש הביטוי וגם חופש הדת הן זכויות בסיסיות של כל אדם", הדגיש האפיפיור. "לכולם יש לא רק את הזכות והחופש, אלא כל אחד מחוייב להגיד את מה שהוא חושב למען טובת הכלל".

עם זאת, טען פרנציסקוס כי הדבר צריך להיעשות מבלי לפגוע. הוא פנה לעוזרו ואמר: "זה נכון שאסור לי להגיב באלימות, אבל למרות שאנו חברים טובים אם תקלל את אמא שלי, אתה יכול לצפות לאגרוף, זה נורמלי. אי אפשר לשים את הדת של האחר ללעג, משהו יכול להתרחש. גם לחופש הביטוי יש גבולות".

הולנד בהיפר כשר (צילום: רויטרס)
הקריקטורה של מוחמד | צילום: רויטרס

בנוגע לקרבות שנערכו בעבר בין האסלאם לנצרות, אמר האפיפיור: "בואו נחשוב על ההיסטוריה שלנו, כמה מלחמות דת ניהלנו? גם אנחנו חטאנו, אי אפשר להרוג בשמו של האל - זו סטייה".