אין תמונה
מרקל עדיין לא עברה. מעון הקנצלר

דוח מבקר המדינה שהתפרסם אתמול (שלישי) שפך מעט אור על אורח החיים במעון הפרטי והרשמי של ראש הממשלה. המבקר הזהיר מפני "אורח חיים ראוותני", אך כיצד עומד המעון בהשוואה בינלאומית רחבה? כמה חדרים ופריבילגיות יש למנהיגי העולם, ומי מהם נאלץ לחיות בלי מיזוג מרכזי בגלל הביקורת הציבורית על בזבזנותו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארצות הברית: מתעמלים בטרקלין

הבית הלבן המפורסם הוא מעונם הרשמי של נשיאי ארצות הברית כבר משנת 1800. הקומה השנייה של הבית הלבן היא קומת המגורים: יש בה שני אולמות טרקלין, חדר מיטות ראשי, חדר אוכל נשיאותי, חדר מנוחה, שני מטבחים משניים, עוד ארבעה חדרי שינה וחדר הלבשה. בקומה השלישית יש חדר עם מיטות שיזוף , חדר משחקים, חדר הפשתן ועוד טרקלין ששימש את ג'ורג' בוש הבן כחדר כושר.

לנשיא האמריקני יש גם אחוזה נוספת לנופש - קמפ דייוויד, מתחם באחריות צבאית. האחוזה, שמשמשת גם לפגישות מדיניות ובה נוסח הסכם השלום בין ישראל למצרים, נמצאת במרחק של 100 קילומטרים מהבית הלבן, באזור הררי מיוער במרילנד.

אין תמונה
בית ראש ממשלת יפן

קנדה: קיצוצים בחימום ובמיזוג

בקנדה, הבית בדרך סאסקס 24 משמש כמעונו הרשמי של ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר. המבנה שהוקם ב-1866 ממוקם בשכונת היוקרה ניו אדינבורו שבאוטווה, בחבל אונטריו. דרך סאסקס היא מעונו של ראש הממשלה מאז 1951 - מעון שמנותק ממשרדו של ראש הממשלה. יש בו 34 חדרים בארבע קומות: במרתף נמצאים חדרי השירות, בקומה הראשונה - אולם האוכל שמשמש לעיתים לפגישות מדיניות, חדרי מגורים, מטבח עם שף וצוות  טבחים, אולם כניסה, ספרייה וחדר שמש.

חדרי השינה של משפחת הארפר נמצאים בקומה השנייה, ובקומה השלישית חדרי העבודה. בבית יש בריכה ואמבטיה יוקרתית, אבל מאז בנייתה עלתה ביקורת נגד הבזבוז ותקציב הבית קוצץ. היום אין במעון מיזוג אוויר מרכזי ומערכת החימום שלו מיושנת מאוד. לראש הממשלה יש מעון נוסף באחוזה סמוך לאגם הארינגטון.

אין תמונה
המעון הקנדי הרשמי

צ'ילה, מקסיקו וארגנטינה: מהבית הוורוד ועד סוסים לפולו

נשיאי מקסיקו מתגוררים כבר עשרות שנים בארמון לוס פינוס, שנבנה ב-1853 והפך למעונו הרשמי של הנשיא מאז 1934. הארמון ממוקם במרכז הבירה מקסיקו סיטי, והוא היה ביתם של 13 נשיאים ומשפחותיהם. בשנת 2000 הנשיא פוקס פתח אותו לציבור ועבר להתגורר בווילה סמוכה. נשיא או נשיאת צ'ילה עובדים בארמון לה מונדה שבמרכז הבירה סנטיאגו, אבל אין להם מגורים רשמיים והנשיאים חיים במגורים הפרטיים שלהם

בארגנטינה, הבית הבכיר הוא "הבית הוורוד" - La Casa Rosada - ארמון המגורים והעבודה הרשמי של נשיאת ארגנטינה. המעון הרשמי האמיתי הוא אחוזת Quinta de Olivos, פאר ארכיטקטוני בשכונה בצפון בואנוס איירס. הנשיא השנוי במחלוקת פרון בנה באחוזה אולם קולנוע, אמפיתאטרון, מגרש טניס, בריכה, חממה וגם אורוות לסוסי הפולו שלו. אחרי מותה של רעייתו אוויטה, הוא הקים מרכז ספורט וחינוך לתלמידות שעליו בנה מנהרות תת קרקעיות. לנשיא ארגנטינה יש אחוזת נופש נוספת ב -  Chapadmalal.

אין תמונה
מעון ראש הממשלה ההודי מבפנים

יפן: מעון ענק - וידידותי לסביבה

ביפן, לעומת זאת, המגורים והמשרד של ראש הממשלה נקראים "קנטאי" ופועלים משנת 2002 בשכונת נגאטה צ'ו שבצ'יודה קו בטוקיו. המבנה החדש גדול פי 2.5 מהמעון הקודם, יש בו פאנלים סולאריים שמספקים חשמל ומערכת לאגירת מי גשמים. המעון הוא אחד ממעונות המנהיגים הידידותיים ביותר לסביבה.

מנהיג הודו, נהנדרה מודי, מתגורר ועובד כמו קודמיו בבית בדרך רייס קורס, פנצ'וואטי מספר 7 בבירה ניו דלהי. מודי גם עורך את רוב פגישותיו הפוליטיות במתחם, שנבנה ב-1980 וכולל חמישה ביתנים: משרד לא רשמי, בית המגורים, בית לכוחות האבטחה, בית למספקי השירותים ובית הארחה. יש במתחם פינות חמד לישיבות, מסלול גולף ומאחד הביתנים יש מנהרה לנמל תעופה קטן עם מנחת מסוקים.

אין תמונה
לא הבית הלבן. בית הנשיא באירלנד

מרקל סירבה להתגורר בבניין הממשל הגדול בעולם

בגרמניה, בית הקנצלר נקרא ה-  Bundeskanzleramt. הוא נפתח ב-2011 לאחר שנבנה על פי תכניות של טובי הארכיטקטים האירופים. מדובר בבניין פוסט-מודרני עשוי זכוכית ובטון: גודלו 12,000 מטרים רבועים, נתון שהופך אותו לבניין הממשל הגדול בעולם, גדול פי 10 מהבית הלבן. בקומה העליונה תוכנן איזור המגורים בן שני חדרים ענקיים לקנצלר אבל הקנצלרית הנוכחית אנגלה מרקל מעדיפה את דירתה הפרטית בברלין.

"אראס אן אוצ'טראין" בפארק פיניקס שבצפון דבלין הוא מעונו ומשרדו של נשיא אירלנד. הבית נבנה במקור ב-1751, והשכנים בפארק פיניקס הם שרים בכירים ומספר שגרירויות. באירלנד טוענים שהבית שימש כהשראה לבוני הבית הלבן. שני מקרי רצח של נציגים מלונדון בוצעו במתחם בסוף המאה ה-19.

אין תמונה
פינה בארמון קיג'י, מעון ראש הממשלה האיטל

מגורי הנשיא של אירלנד נחשבים לאחד הצנועים באירופה: הוא כולל אולם גלריה, שני חדרי אוכל, משרדו של הנשיא וספרייה, אולם אירוח גדול וביניהם מסדרון עם ציורים של נשיאי עבר. הקומה השנייה היא קומת המגורים עם חדרי השינה למשפחה הראשונה של אירלנד.

בבריטניה הבית המוכר ביותר מלבד ארמונות המלוכה הוא הבית ברחוב דאונינג מספר 10 שבווסטמיניסטר, שם מתגורר ועובד ראש ממשלת בריטניה. זהו בניין בן 300 שנה, ויש בו 100 חדרים. המגורים של ראש הממשלה נמצאים בקומה השלישית, המטבח נמצא במרתף ובשאר הקומות נמצאים חדרי ישיבות ואולמות לפגישות. למבנה יש חצר פנימית. את הדלת המוכרת אי אפשר לפתוח מבחוץ.

אין תמונה
קווינטה אוליבוס – מעון נשיאי ארגנטינה

באיטליה קמות ונופלות הממשלות, אך מי שמצליח לשמור על תפקידו מתגורר בארמון קיג'י שברומא  - מעונו של ראש ממשלת איטליה. הארמון בן חמש הקומות צופה על כיכר קולונה סמוך לרחוב המרכזי ויה דל קורסו ונבנה ב-1562 . יש בארמון מעלית וגן איטלקי קטן עם מזרקה, חדרי אירוח מפוארים ועתיקים, ואולם ספרייה עם אלפי ספרים יקרים מפז ששייכים לוותיקן.

_OBJ