ניסתה לטייח את חקירת הפיגוע? קירשנר (צילום: רויטרס)
ההאשמות על טיוח "מגוחכות". פרננדז | צילום: רויטרס

הסערה סביב הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה משנת 1994 ממשיכה להכות גלים: הממשל בארגנטינה שלח היום (שלישי), בקשה רשמית לאמריקנים בכדי לסייע בחקירת פרטי המקרה ואף לכלול את הנושא בשיחות הגרעין של ארה"ב עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט בארגנטינה האשים קבוצת אזרחים אירנים בתכנון המתקפה הקטלנית שהביאה למותם של 85 בני אדם. המקרה שטרם פוענח, היה הרקע למותו הלא ברור של התובע הכללי בארגנטינה אלברטו ניסמן, שעמד מאחורי חקירת הפיגוע.

שר החוץ הארגנטינאי הקטור טימרמן, שלח מכתב למקבילו האמריקני ג'ון קרי בו הוא טוען כי בקשה דומה כבר הועלתה בעבר. "אני מבקש בשנית כי נושא הפיגוע בבניין הקהילה היהודית יעלה לסדר היום במהלך המשא ומתן עם אירן", כתב טימרמן.

ימים ספורים לפני מותו, האשים ניסמן את נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז בקשירת קשר עם אירן לטיוח מעורבותם בפיגוע על מנת לשמור על היחסים בין המדינות לעסקאות נפט עתידיות. על פי דיווחים, המדינות המנהלות את המשא ומתן מול אירן הפעילו מאמצים רבים על מנת לשמור את נושא הגרעין האירני במרכז השיחות ולכן הסבירות שיסכימו לבקשת ארגנטינה אינו גבוה. החשודים האירנים מכחישים את מעורבותם בפיגוע והנשיאה פרננדז כינתה את האשמותיו של ניסמן "מגוחכות".

ארגנטינה: רצח התובע - ניסיון להפלת השלטון

לפני כשבוע דווח כי אנשי ממשל בארגנטינה טוענים כי מותו של התובע ימים ספורים לאחר שהאשים את הנשיאה כריסטינה קירשנר בפלילים - הוא למעשה ניסיון להפיל את השלטון. כך, נסיבות מותו של התובע היהודי הופכות להיות מחקירת רצח למשבר פוליטי מהחמורים עימם נאלצה הנשיאה להתמודד במהלך שבע שנות שלטונה.

"אנו ניצבים בפני ניסיון להפלת הנשיאה הנוכחית והחזרתה לשלטון של המפלגה הניאו-ליברלית", הצהיר גוסטבו לופז, מזכיר הממשלה המקומית. "ממשל קירשנר כבר התמודד בעבר עם כוחות אפלים שניסו לזעזעו כמו אינטרסים כלכליים בינלאומיים, סחר בנשק והלבנות כספים. האופוזיציה מנצלת את המצב לנקמה - הם לא יכולים לשאת בכך שניבחר שוב, ואם הם יצטרכו לעורר סערה פוליטית למען השגת מטרתם, הם יעשו זאת.