ספג מכה. אובמה (צילום: רויטרס)
"יש לנצור את האש בעת הזו", אובמה | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הצהיר הערב (שישי) כי ישתמש בזכות הוטו במידה והקונגרס יחליט להטיל סנקציות נוספות על אירן, בטענה כי הדבר יסכן את המגעים הדיפלומטים בין טהרן למערב - ואף עלול להוביל לסכסוך צבאי עם הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן אמר אובמה כי על הקונגרס להשהות כל חקיקה שתוביל להחמרת הסנקציות בעת הזו: "אין הצדקה לניסיון לחתור תחת המשא ומתן עם אירן עד שהם יחליטו להוציא את עצמם מהמשחק הזה".

"אני קורא לחברי הקונגרס להתאזר בסבלנות ולנצור את האש לעת עתה", המשיך אובמה ואמר לעיתונאים. נשיא ארצות הברית הוסיף ואמר כי יתנגד לכל הצעה שתונח על שולחנו בנושא, ואף לא יהסס להשתמש בזכות הוטו שלו.

פגישה בין שר החוץ האירני לנציגי המערב בנ (צילום: רויטרס)
פגישה בין שר החוץ האירני לנציגי המערב בנ | צילום: רויטרס

"סיכוי של 50-50 להשגת הסכם עם אירן"

הנשיא האמריקני הזהיר כי הטלת סנקציות נוספות על אירן עשויות להוות עבורה תירוץ לנטישת המגעים הבינלאומיים סביב תכנית הגרעין. "על הקונגרס להיות ער לכך שאם המגעים הדיפלומטיים ייכשלו, תגדל הסבירות לכך שנגיע בסופו של לעימות צבאי", הוסיף אובמה.

"אני לא רומז לכך שאם המגעים עם אירן ייכשלו תפתח מלחמה מידית", הבהיר הנשיא. "השורה התחתונה היא שבלי קשר לשאלת העימות הצבאי, יש לנו הזדמנות לפתור את סוגיית הגרעין בדרך דיפלומטית של שלום".

ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין מקיימות מגעים עם אירן בניסיון להגיע להסדר סביב תכנית הגרעין. לאחר שטהרן לא עמדה בדד-ליין שהוצב לה, ושהסתיים בחודש נובמבר, אובמה אמר היום כי הוא מעריך שהסיכוי להגיע לעסקה עומד על 50-50.