פיגוע ירי בפריז (צילום: חדשות 2)
הפיגוע במערכת העיתון בפריז, בשבוע שעבר | צילום: חדשות 2

מליא גוקסק, ראש עיריית אנקרה ובכיר במפלגת הצדק והפיתוח של הנשיא ארדואן מצביע על ישראל כאשמה בביצוע הפיגועים בצרפת: "ללא ספק המוסד הישראלי הוא שעומד מאחורי תקריות כאלה. זה מחריף את העוינות כלפי האסלאם", גוקסק טען לקיומו של קשר בין מתקפות הטרור בפריז לבין צעדי ההכרה של צרפת במדינה פלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גוקסק אינו הבכיר היחיד בטורקיה שחושב כך. עלי סאהין, חבר בפרלמנט הטורקי ודובר בענייני חוץ עבור מפלגת הצדק והפיתוח, פירט בשבוע שעבר שמונה סיבות לחשדו כי הרציחות היו מבוימות כדי "שהאשמה על המתקפה תונח לפתחם של המוסלמים".

מהמט גורמז, ראש מנהלת ענייני הדת הממלכתית של טורקיה, תיאר את המתקפות כ"מבצע שנועד לעצב את האופן שבו נתפסת המציאות" באמצעות שימוש ציני בסמלי האיסלאם. עם זאת, לאחר מכן מיתן גורמז את דבריו.

ארדואן: "מישהו משחק משחקים עם העולם האיסלאמי"

ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן (צילום: רויטרס, חדשות)
נשיא טורקיה ארדואן | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא טורקיה עצמו רג'פ טייפ ארדואן אמר בתחילת השבוע: "מישהו משחק משחקים באמצעות העולם האיסלאמי". הוא הביע השתאות מכך ששירותי המודיעין הצרפתיים לא עקבו ביעילות רבה יותר אחר האנשים שביצעו את המתקפות. עם זאת, נראה שכוונתו הייתה לרמוז על קיומה של קונספירציה מאחורי האופן שבו תוארו הרציחות ולא על קונספירציה מאחורי ביצוע הרציחות עצמן.

כלי תקשורת שונים טוענים כי למרות שמנהיגים פוליטיים בטורקיה גינו באופן חוזר ונשנה את המתקפות בפריז, וראש הממשלה דאבוטולו לקח חלק במצעד המנהיגים נגד הטרור, הולך ומתגבש נרטיב מקביל במדינה בו אנשים רוקמים תיאוריות קונספירציה שמייחסות את מעשי הרצח לסוכנויות ביון זרות ולא למחבלים מוסלמים.