משרד ההגנה האמריקני פרסם הערב (שעון ישראל) תמונות ראשונות של בן לאדן, שנתפסו במתחם שבו הוא חוסל בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטונים שצולמו על ידי אנשיו של בן לאדן, נראה מנהיג אל קאעידה מקליט נאומי תעמולה למאמיניו וצופה בשידור הקלטות שלו בטלוויזיה. בנוסף נמצאו סרטונים שמתעדים את שגרת חייו של בן לאדן בווילה בפקיסטן. הממשל האמריקני בחר להשתיק את הקול בסרטונים מחשש להמשך הפצת משנתו.

אל קאעידה מאשרת: הוא חוסל

בחוגים אסלאמיים שונים הטילו בימים האחרונים ספק בהודעת האמריקנים על חיסולו של אוסאמה בן לאדן, אבל אתמול בצהריים הודו באופן רשמי גם בארגונו שלו: מנהיג אל-קעידה אכן חוסל על-ידי לוחמי הקומנדו מארצות הברית.

מדובר בהתייחסות ראשונה של אנשי הארגון לחיסול. ההודעה על כך התפרסמה בפורום אינטרנטי של פעילי ג'יהאד עולמי  - שם, לצד אישוש הידיעה על מותו של בן לאדן, נכתב גם איום מפורש לנקום את מותו.

"דמו של בן לאדן לא נשפך לשווא", כתבו פעילי הארגון. "אנו נמשיך לפגוע בארצות הברית ובבנות בריתה, ונדאג לכך שמותו ירדוף אותן כמו קללה בכל רחבי העולם". ההודעה כללה גם קריאה לאזרחי פקיסטן לחולל הפיכה בארצם כדי "לנקות את המדינה מהבושה הרבה שהביא חיסולו של בן לאדן".

איך מתקבלים ליחידת העילית שחיסלה את בן לאדן?

חיסולו של בן לאדן השבוע הסיט את אור הזרקורים על יחידת "אריות הים", שנחשבת לאחת היחידות הטובות ביותר בעולם בתחום הלוחמה בטרור, ולאורך המאה ה-20 השתתפה במבצעים רבים, חלקם גלויים ומרביתם חסויים, במסגרת הפעילות חובקת העולם של צבא ארה"ב לאורך ההיסטוריה. לוחמי היחידה לקחו חלק במלחמת וייטנאם, בפלישה של צבא ארה"ב לפנמה וכמובן במלחמות בעירק, אפגניסטן וקני הטרור של אל-קעידה.

כחלק מתהליך ההכשרה שעוברים הלוחמים המובחרים, הם עוברים את מה שכבר מזמן זכה לכינוי "שבוע גיהנום" - שנערך בשבוע הרביעי של תהליך ההכשרה המפרך. בשבוע זה, ניצב גופם של הלוחמים במבחנים פיזיים קשים על גבול הבלתי אפשריים, לצד מבחנים פסיכולוגיים קשים לא פחות. הלוחמים כמעט ולא ישנים, יוצאים למסעות רבים בתנאי מזג אוויר משתנים וקיצוניים - ומבצעים פעולות באוויר, בים וביבשה. כיאה לשמו, מדובר גם בשבוע אותו עוברים מעט מאוד חיילים בתהליך ההכשרה.

פרוסים במקומות רבים בעולם

אנשי יחידת העילית מאומנים בצורה קפדנית ויסודית, כאשר בהכנה ישנו דגש נרחב לאופי פעילות שקט וחשאי בהגעה הן מהים, מהאוויר ומהיבשה, מה שמאפשר להגיע לאויב כמעט בלי שירגיש וכך לחסלו, בדיוק כפי שעשו למנהיג אל-קעידה אוסאמה בן לאדן. למרות התמחותם בלוחמה ימית, הרי שאנשי "אריות הים" מאומנים גם ללחימה יבשתית לכל דבר ולהגעה במסוקים או מטוסים אל היעד - ממש כמו שייטת 13 של צה"ל.

צוותי "אריות הים" פרוסים במקומות רבים בעולם בהם יש בסיסי צבא אמריקניים, בהתאם לצרכים הביטחוניים של ארה"ב, וזאת על מנת להיות ערוכים לפעולה במהירות הקצרה ביותר. "אריות הים" מצוידים בנשק היקר, החדיש והמתוחכם ביותר העומד לרשות צבא ארה"ב ולא מהססים להשתמש בו. בעקבות אופי פעילותם וההצלחות הרבות, זכו לוחמיה של היחידה לאורך ההיסטוריה לא מעט פעמים בעיטור הצבאי הגבוה ביותר בצבא ארה"ב - מדליית הכבוד.