הסופה "איירין" מתקדמת צפונה - וממשיכה להיחלש. יותר מ-600 אלף בתים בווירג'יניה, בקרוליינה הצפונית, במרילנד ובניו יורק נותרו ללא חשמל, לאחר שהסופה הכתה במדינותיהם. 18 בני אדם בהם ילד נהרגו. כור גרעיני שנמצא בנתיב הסופה הוריד את כמות החשמל שהוא מספק מחשש לפגיעה.

עדכונים אחרונים מהוריקן איירין:

• מספר ההרוגים מההוריקן עלה ל-18, האחרון שבהם מקונטיקט. קודם לכן נהרגו 2 בפלורידה, אחד במרילנד, אחת בניו ג'רזי, 5 בקרוליינה הצפונית, וארבעה בווירג'יניה, בהם ילד בן 11 שנהרג מקריסת עץ.

• סוכנות הידיעות AP מדווחת כי 61 בני אדם חולצו מההצפות בניו יורק. כוחות ההצלה שטים בסירות וממשיכים במלאכת הסיוע.

• מושלת ניו ג'רזי בתחזית פסימית: "נזקי ההוריקן יעלו מיליארדים, אם לא עשרות מיליארדים".

• הסופה מתקדמת לכיוון צפון וכעת המוקד שלה נמצא במסצ'וסטס.

מפלס המים של הנהר המזרחי במנהטן (איסט ריבר) וההדסון שעלו על גדותיהם אחר הצהריים (שעון ישראל), שב וירד.

הסופה נחלשה ומוגדרת כעת כ"סופה טרופית" ולא הוריקן.

 קרוב לשלושה מיליון בני אדם נותרו ללא חשמל לאחר קריסת מערכות כתוצאה מהסופה.

תחנת כוח גרעינית במרילנד הוצאה מכלל פעילות מחשש לאסון. הפסקת הפעילות בכור התרחשה באופן אוטומטי, בעקבות רוחות חזקות במיוחד שעלולות לפגוע בליבת הכור.

• לפחות 10,000 טיסות לניו-יורק וממנה בוטלו. כל הטיסות מישראל לחוף המזרחי בוטלו, כולל אל-על וחברות התעופה הזרות.

• נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז על פורטו ריקו כ"אזור מוכה אסון". מטרת ההכרזה היא לאפשר העברת תקציבים פדרליים לשיקום האזור. הצבא האמריקני בכוננות של 6,500 חיילים לסיוע בכל עת, כשיידרש.

התחבורה הציבורית בניו יורק מושבתת - אין אוטובוסים ואין רכבת תחתית. ראש העירייה מייקל בלומברג אמר הלילה לתושבי עירו: "אנחנו חזקים. נצליח לעבור את הסופה הזאת".

• מנהרות בנורפולק שבווירג'יניה נסגרות לתנועה.

טור מיוחד בזמן הסערה (צילום: AP)
רוחות במהירות 120 קמ"ש, היום | צילום: AP

בלומברג לתושבים: "בבקשה התפנו מכאן"

אמש גבתה הסופה קורבנות ראשונים בקרוליינה הצפונית. אדם נהרג במחוז פיט בתאונת דרכים שנגרמה כתוצאה מהסופה. אדם נוסף נהרג מענף של עץ שקרס עליו במחוז נש. אדם שלישי נהרג במחוז אונסלו, כשקיבל התקף לב בזמן שניסה למגן את ביתו. בווירג'יניה נהרג ילד בן 11 מעץ שנפל על ביתו.

ניו יורק מסוגרת לקראת הסופה (צילום: AP)
התושבים במדינת ניו יורק מתפנים בסירה | צילום: AP

בשעות אחר הצהריים (שעון ישראל), פנה ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג לתושבי עירו והפציר בהם להתפנות מהאזורים בהם הוכרז מצב חירום. בנאום טלוויזיוני אמר לתושבים כי "אי היענות לצווי פינוי היא מסוכנת וטיפשית". לדבריו, 7,000 חולים פונו מבתי חולים וממרפאות הממוקמים באזורים נמוכים בהם קיים חשש להצפות.

הוא הדגיש כי "הסופה מאיימת על חייהם של תושבי ניו יורק". רוחות עזות במהירות של 140 קילומטרים לשעה (כ-85 מיילים לשעה) נרשמו אתמול עם הגעתה של סופת ההוריקן "איירין" לחופה המזרחי של ארה"ב. באזור ג'קסונוויל שבקרוליינה הצפונית היו הראשונים להיפגע מהסופה ועל פי נתיבה הנוכחי, היא צפויה להגיע גם לניו יורק.

אתמול הגיעה הסופה לאיי הבהאמה והותירה שם הרס גדול, אך לא נפגעים בנפש. בתי רבים במקום הוצפו במים, עצים התמוטטו וחסמו כבישים ותשתיות חשמל קרסו. הגג באחת הכנסיות באי קרס, אך לא היו נפגעים למרבה המזל, מאחר שבשעה זו לא שהו מתפללים בתוך הבניין.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז על מצב חירום בניו ג'רזי, לקראת הגעת הסופה, והורה לרשויות ההצלה לסייע לתושבים. עם זאת, יש לציין כי הסופה נמצאת במגמת היחלשות עם הזמן ומוגדרת עדיין כהוריקן בקטגוריה 1. כשהכתה באיי הבהאמה, נעה הסופה במהירות של 180 קמ"ש ומאז נחלשה.

צפו בסופה מכה בבהאמה:

אלפי טיסות בוטלו, התחבורה הציבורית תושבת

חברות התעופה החלו לבטל את טיסותיהן באזורים שבהם צפוי לפגוע ההוריקן. עד כה בוטלו אלפי טיסות. בינתיים, כל הטיסות שיוצאות מישראל לארה"ב בוטלו - ביניהן טיסות אל-על והחברות הזרות. גם טיסות שהיו אמורות להמריא מהחוף המזרחי לנתב"ג בוטלו.

הטיסות שבוטלו מישראל לארה"ב: טיסות אל-על 001 לניו יורק ו-027 לניוארק, 085 ו-091 של קונטיננטל מנתב"ג לניוארק, טיסה 791 של יו.אס.איירווייס לפילדלפיה וטיסה 269 של דלתא מנתב"ג לניו יורק. בנוסף, בוטלו גם טיסות אל-על 028 ו-026 מניו יורק וניוארק לישראל. לכל הטסים לארה"ב מומלץ להתעדכן בלוח ההמראות והנחיתות באתר רשות שדות התעופה.

הסופה גרמה להשבתה של כמה מנמלי התעופה העמוסים ביותר בארה"ב, ובינהם נמלי התעופה של ניו יורק, ניוארק, פילדלפיה וושינגטון ובוסטון. נמלי התעופה של ניו יורק נסגרו לטיסות נכנסות כבר בשבת בצהריים (שבע בערב שעון ישראל). בשבוע האחרון הטיסו חברות התעופה חלק ניכר מציי המטוסים שלהן אל מחוץ לאזור הסערה על מנת למנוע פגיעה אפשרית בכלי הטיסה.

מערכת התחבורה הציבורית בניו יורק, אחת העמוסות בעולם, מושבתת אף היא. בשל החשש להצפות במנהרות, מושבתים כל קווי הרכבת התחתית בעיר. גם מערכת האוטובוסים מושבתת בגלל סכנת הצפות בכבישים. הגשרים מעל נהר ההדסון נסגרו גם הם מהאפשרות שמכוניות יעופו מהרוח, שאמורה לנשוב במהירות של פחות מ-120 קמ"ש, עם הגעתה לניו יורק.

ניו יורק בכוננות סופה (צילום: AP)
ניו יורק בכוננות סופה | צילום: AP

אזורי נופש מפונים

אזורי נופש לאורך קו החוף של ניו ג'רזי פונו מיושביהם, כולל בתי הקזינו של העיר אטלנטיק סיטי שעומדים כעת שוממים. גם תושבים לאורך קו החוף של וירג'יניה הונחו להתפנות לאזורים מוגנים.

שש מדינות בארה"ב הכריזו על מצב חירום בעקבות הסערה הצפויה: ניו יורק, ניו ג'רזי, צפון קרוליינה, מרילנד, וירג'יניה ודלוואר. "מעולם לא הכרזנו על פינוי חובה בעבר, ולא היינו עושים זאת אם לא היינו חושבים שלסערה הזאת יש סיכוי להיות מאוד מסוכנת", אמר ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג.

200 מ"מ, הצפות ורוחות עזות

החשש בניו יורק הוא מפני רוחות עזות, שיגרמו לניפוץ חלונות בגורדי השחקים וגשמים (צפי ל-200 מ"מ ביום אחד) שיגרמו להצפות בעיקר במערכת הרכבת התחתית. הדבר יקשה מאוד על תושבי האזור, במיוחד כשמדובר בסוף השבוע האמריקני.

צפי להצפות נרחבות. הוריקן איירין (צילום: AP)
מי הגאות עולים, באפ סטייט ניו יורק | צילום: AP

בשל המצב הוכרז על מצב חירום מצד הרשויות, ואלו קראו לתושבים עוד לפני קריאתו של אובמה להישמע להנחיות, להצטייד במזון, דלק ולהגן על הבתים. כמו כן, נקראו תושבי האזורים הנמוכים בחוף המזרחי - לעלות לאזורים הגבוהים.

20% מתושבי ארה"ב חשופים לפגיעת "איירין"

"איירין" צפויה להשפיע על כ-60 מיליון אנשים, כ-20% מתושבי ארה"ב, לאורך החוף המזרחי, מקרוליינה הצפונית ועד מדינות ניו-אינגלנד, ולפי אחד האומדנים, הנזק הכלכלי שהיא עלולה לגרום בניו-יורק לבד יימדד בעשרות מיליארדי דולרים.

איירין מהאוויר (צילום: reuters)
איירין מהאוויר | צילום: reutersסגן נשיא בכיר בבורסה, לואיס פסטינה, שצוטט ביום שישי בתקשורת האמריקנית, אמר כי לא מן הנמנע שהבורסה תיאלץ לנעול את שעריה ביום ב' בגלל הסופה. "אם נפתח את הבורסה, אך הלקוחות שלנו לא יוכלו להגיע לדסקים שלהם, אז לא יהיה הרבה טעם לפתוח", אמר פסטינה. "נבדוק את המצב בתיאום עם הרשות לניירות ערך, הבורסות האחרות והחברות שפועלות בבורסה".

בהכנת הידיעה השתתפו אהרון ברנע, אלעד זוהר ועודד בן-עמי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק