עוזבות את דמשק. שגרירות ארה"ב בסוריה, ארכיון (צילום: AP)
עוזבות את דמשק. שגרירות ארה"ב בסוריה, אר | צילום: AP

האלימות בסוריה לא עוצרת לרגע. לאחר שאתמול נהרגו במדינה לפחות 45 אזרחים בהפגזה של הצבא על העיר אידליב, הודיעו מדינות המפרץ על סגירת נציגויותיהן בדמשק במחאה על המשך דיכוי המחאות האלים במדינה.

פחות מיממה לאחר שבסוריה ציינו את יום השנה לתחילת ההתקוממות הכריזו שש החברות ב"מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ" (GCC) - ערב הסעודית, בחריין, איחוד האמירויות הערביות, עומאן, קטאר וכווית - על סגירת כל השגרירויות והמשלחות הדיפלומטיות שלהן בדמשק. ראש המועצה עבדאללה זייני הסביר את הצעד בכך ש"המשטר טובח באנשיו"

זייני הוסיף כי "המשטר הסורי בוחר באופן קבוע באפשרות הצבאית ודוחה כל יוזמה שמטרתה למצוא פתרון למשבר" וביקש מהקהילה הבינלאומית "לפעול בדחיפות ובנחישות לעצירת ההרס והטבח בסוריה וכן את ההפרות הבוטות של הזכויות הלגיטימיות של העם הסורי".

עוד בטרם ההודעה המשותפת של שש מדינות המועצה כבר הכריזו בחריין וערב הסעודית על סגירת הנציגויות שלהן בדמשק. ערב הסעודית נקטה בפעולה זו כבר ביום רביעי והכריזה על השבת הדיפלומטים שלה מסוריה. למחרת הודיעה בחריין על מהלך דומה.

בתוך כך דווח אתמול על גל גדול של פליטים שעושה את דרכו מסוריה לטורקיה. יותר מאלף פליטים עברו את הגבול מצפון סוריה ביממה האחרונה ובארגוני זכויות האדם מזהירים כי מספר ההרוגים והפליטים צפוי עוד לגדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק